Vídeňský primátor Häupl převzal medaili Josefa Hlávky

Praha 9. prosince (ČTK) - Vídeňský primátor Michael Häupl dnes v Senátu převzal pamětní medaili Josefa Hlávky, kterou nejstarší česká nadace uděluje významným osobnostem vědy a umění. Häupl, který je zároveň předsedou Rakousko-české společnosti, byl oceněn za dlouhodobou pomoc při budování česko-rakouských vztahů.
Pamětní medaili Häuplovi předal předseda nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových Václav Pavlíček. "Je výrazem vděku za veškerou pomoc a aktivitu, kterou vykonal pro zlepšení a udržení česko-rakouských vztahů," uvedl Pavlíček. Zásluhou Häupla je podle Pavlíčka například to, že český architekt druhé poloviny 19. století Hlávka má ve Vídni pamětní desku.
Řečníci na slavnostním aktu připomněli význam Vídně v životě Hlávky. "Architekturu tam studoval a je autorem nádherné a obdivované budovy vídeňské Státní opery," zmínil místopředseda Senátu Ivo Bárek (ČSSD).
Podle Häupla byl Hlávka skutečným Evropanem, který dokázal, že umění a lidskost se nemusí omezovat na jedinou zemi. "Jménem Vídeňanů bych měl děkovat já vám za to, co Hlávka udělal pro Vídeň jako město a pro česko-rakouské vztahy vůbec," dodal sociálnědemokratický politik, který stojí v čele rakouské metropole už od roku 1994.
Häupl je v Praze na dvoudenní návštěvě. Ve čtvrtek se setkal v Kramářově vile s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) i s prezidentem Milošem Zemanem na Hradě.
Během předávacího ceremoniálu v Senátu byla podepsána také Dohoda o spolupráci a podpoře mezi Školským spolkem Komenský z Vídně a nadací Hlávkových.
Mezi nositeli medaile Josefa Hlávky jsou přední osobnosti české vědy a umění, například matematik Miroslav Fiedler, lékař Jiří Mazánek, jazzová zpěvačka Vlasta Průchová nebo herec a pedagog Radovan Lukavský.
Architekt Josef Hlávka (1831 až 1908) proslulý stavbou vídeňské opery, činžovních domů, paláců i kostelů se zasloužil také o založení České akademie věd, umění a slovesnosti a založil Národohospodářský ústav. Veškerý svůj majetek věnoval k dobročinným účelům nadaci pro podporu české vědy a umění.

09.12.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět