Senát chce změnu financování systému akutní péče o ohrožené děti

Senát chce změnit financování systému akutní péče o ohrožené děti. Chce zařízením pro děti vyžadujícím okamžitou pomoc zajistit stálý přísun peněz ze státního rozpočtu, aby se neocitala v existenčních potížích. Navrhl dnes zavést stálý příspěvek na lůžko a variabilní příspěvek za péči o dítě. Současně navrhl příspěvek zvýšit z 22.800 korun měsíčně na 24.500 až 26.350 korun měsíčně podle věku dítěte.

Změnu by měla přinést novela o sociálně-právní ochraně dětí, kterou nyní dostane k projednání vláda a Sněmovna. Horní komora chce, aby Sněmovna novelu schválila ve zrychleném režimu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale chystá širší změny, kterými by se tato zařízení stala sociální službou. Financovány by byly jako ostatní sociální služby, jejichž síť určují kraje.
Zařízení akutní péče nyní dostávají peníze od státu za dobu, kdy je v nich umístěno dítě.

Problémem jsou podle autorů takzvané dlouhodobé propustky, třeba když jde dítě na zkoušku do rodiny nebo jede na tábor. Zařízení na ně pak nedostávají nic. Státní příspěvek tak podle předkladatelů pokrývá polovinu až tři čtvrtiny nákladů, zbytek často doplácejí kraje nebo města.

Nově by zařízení dostávala podle předlohy stálý příspěvek 20.000 korun na lůžko. Navíc by inkasovaly platby na děti, o něž se skutečně starají. Částky by byly odstupňované podle věku zhruba od 4500 do 6350 korun za měsíc. Náklady státu by novela zvýšila podle důvodové zprávy asi o 107 milionů korun ročně.

Současně by se podle novely změnil povolovací proces těchto zařízení, aby jich nevznikl v souvislosti s fixní dotací nadměrný počet. Krajský úřad by nově posuzoval, zda jsou lůžka potřebná. Nutný počet by mohl kraj měnit podle aktuální potřeby.

Zařízení v systému akutní péče o ohrožené děti se dočasně starají o děti, které potřebují okamžitou pomoc, než se situace v jejich rodině stabilizuje a mohou se vrátit zpátky, nebo se pro ně najdou pěstouni. Zřizují je kraje, obce i neziskové organizace.

19.10.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět