Senát schválil novou iráckou misi českých vojáků

Senát schválil vyslání českého týmu vojenských chirurgů a instruktorů do Iráku. Měli by tam působit do konce roku 2018 v rámci operací proti takzvanému Islámskému státu. Sedmnáctičlenný lékařský tým má do Iráku odletět ještě letos v prosinci, instruktoři až příští rok, řekl dnes senátorům ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Misi musí ještě stvrdit Sněmovna, zatím ji podpořil její branný výbor.

Armádní chirurgové mají podle ministra působit v rámci polní nemocnice amerického námořnictva asi 70 kilometrů jižně od Mosulu, který irácká armáda se svými spojenci začala v těchto dnech osvobozovat od islámských extremistů. Léčit by měla zraněné koaliční i irácké vojáky.

Zdravotnickou jednotku bude tvořit 17 vojáků, na místě budou šest měsíců bez rotace. Poté by je mohli vystřídat další kolegové. Armáda počítá s vysláním týmu, ve kterém by byli zastoupeni chirurgové, anesteziolog i zdravotní sestry. Zdravotnický materiál i ochranu zabezpečí americká strana. O vyslání chirurgického týmu podle Stropnického bylo Česko požádáno v srpnu.

Zároveň čeští zástupci s Irákem jednají o vyslání instruktorů ženijního vojska. "Jednáme o možnosti, že by v druhé polovině příštího roku vyjela skupina o deseti vojácích. Především by to byli ženisté," řekl Bečvář. Irácké kolegy by učili, jak se vypořádat s improvizovanými nástražnými systémy. Podobně nyní v Bechyni školí kurdské bojovníky.

Vyslání 30 vojáků by mělo stát maximálně 167 milionů korun. Podle Stropnického to je maximalistická varianta. Do země by totiž mělo nakonec jet vojáků o něco méně, navrhovaným rámcem 30 vojáků si armáda vytváří rezervu pro případ nutnosti. Ministr obrany předpokládá, že Česko za misi zaplatí 62 milionů korun.

Česká armáda už do země v létě poslala letecké instruktory, kteří školí piloty bitevníků L-159. Irák je koupil právě z Česka. Irácké a kurdské ozbrojené síly také ČR podpořila zbraněmi a municí.

19.10.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět