Osobnosti pro Senát. Kdo lidi osloví?

KONČÍ PO 20 LETECH

Voliče v třetině senátních obvodů nemá smysl přesvědčovat, že jejich hlas změní poměry v české politice. Horní komora hraje v ústavním pořádku roli pojistky v běžném legislativním provozu a záklopky v dobách turbulentních. Po rozpuštění sněmovny v létě 2013 senátoři kupříkladu přijali několik zákonných opatření, která navrhla Rusnokova vláda.
Senát jako celek má i zákonodárnou iniciativu, z poslední doby je zřejmě nejznámější návrh na opětovné proplácení prvních tří dnů nemocenské či toleranci 0,8 promile alkoholu u cyklistů jedoucích po silnicích III.
třídy. Neschvaluje ovšem rozpočet a před čtyřmi roky dobrovolně přišel o jednu z nejvýznamnějších pravomocí, totiž volbu hlavy státu.
Proměnil se i duch horní komory. Zatímco před dvaceti lety, kdy se do ní volilo poprvé, v ní zasedaly nepřehlédnutelné osobnosti typu Petra Pitharta, Jaroslavy Moserové, Josefa Jařaba, Pavla Rychetského či Michaela Žantovského, v pozdějších letech disidenty a právníky střídali především starostové či lékaři. Propojení komunální a centrální politiky se totiž nejsnáze uskutečňuje právě v Senátu. Masový nástup komunálních politiků dává periodicky zaznít otázce, zda by se druhá parlamentní komora neměla proměnit v těleso, v němž by automaticky zasedli krajští radní, čímž by se stala reálným reprezentantem regionů. Voliči si při výběru senátorů potrpí na kontinuitu. Letos po dvaceti letech služby končí například dlouholetý předseda Senátu Přemysl Sobotka či starosta Chýnova Pavel Eybert (oba ODS). Stálou důvěru obyvatel ve svých obvodech mají i Tomáš Jirsa či Jaroslav Kubera (oba ODS), v barvách ČSSD pak Milan Štěch a Zdeněk Škromach.
V hlasování, které začne už za dva dny, tedy nepůjde až tak o stranické poměry v horní komoře (vládní koalice bez potíží obhájí většinu), ale o výběr osobností, které budou schopny nejen přijímat kvalitní zákony, ale též reprezentovat republiku v zahraničí. V tomto směru má dobře našlápnuto TOP 09, která postavila například v Praze 6 ředitele Gymnázia Jana Keplera Jiřího Růžičku, v Berouně přednostu ortopedické kliniky v Motole Tomáše Trče či v Praze 11 amerikanistu a ekonoma Jakuba Lepše.

ZAJÍMAVÉ SOUBOJE

Tyto obvody jsou vůbec zastoupeny velmi silně. V Berouně kandiduje známý právník Jan Holásek, jehož podporují lidovci, zelení a piráti. V Praze 6 sociální demokraté se zelenými vsadili na filozofa Václava Bělohradského, ANO na baletní legendu Vlastimila Harapese a ODS na polistopadového zpravodajského důstojníka Františka „Čuňase“ Stárka.
V Praze 11 o přízeň voličů usiluje v barvách ANO exministryně spravedlnosti Helena Válková a za ODS zdejší bývalá starostka Marta Šorfová. Na Ostravsku kandiduje za Úsvit předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, jež usiluje o vyvlastnění majetku Zdeňka Bakaly. O hlasy se bude přetahovat se starostkou Lianou Janáčkovou.
Politický apetýt vykazují též mnozí sportovci, končící senátor, cyklista Jozef Regec svlékl již před lety oranžové triko a kandiduje za SPO, hokejista Jiří Šlégr se naopak k oranžovým vrátil a za ČSSD osloví voliče v Mostě. Za Sobotkovu stranu chce do Senátu i poslanec a skokan na lyžích Pavel Ploc. Žokeje Josefa Váňu osedlalo hnutí ANO, stejně jako mistra světa v jízdě na vysokém kole Josefa Zimovčáka.

***

Vol ební obvod Stáva jící senátor
1 Karlovy Vary Jan Horník (BEZPP)
4 Most Alena Dernerová (BEZPP)
7 Plzeň-jih Dagmar Terelmešová (ČSSD )
10 Český Krumlov Tomáš Jirsa (ODS )
13 Tábor Pavel Eybert (ODS )
16 Beroun Jiří Oberfalzer (ODS )
19 Praha 11 Milan Pešák (ODS )
22 Praha 10 Ivana Cabrnochová (SZ)
25 Praha 6 Petr Bratský (ODS )
28 Mělník Veronika Vrecionová (ODS )
31 Ústí n. Labem Jaroslav Doubrava (S.cz)
34 Liberec Přemysl Sobotka (ODS )
37 Jičín Josef Táborský (ČSSD )
40 Kutná Hora Jaromír Strnad (ČSSD )
43 Pardubice Miluše Horská (BEZPP)
46 Ústí n. Orlicí Petr Šilar (KDU-ČS L)
49 Blansko Jozef Regec (BEZPP)
52 Jihlava Miloš Vystrčil (ODS )
55 Brno-venkov Jan Žaloudík (BEZPP)
58 Brno-město Stanislav Juránek (KDU-ČS L)
61 Olomouc Martin Tesařík (ČSSD )
64 Bruntál Jaroslav Palas (BEZPP)
67 Nový Jičín Zdeněk Besta (ČSSD )
70 Ostrava-město Antonín Maštalíř (ČSSD )
73 Frýdek-Místek Petr Gawlas (ČSSD )
76 Kroměříž Miloš Malý (ČSSD )
79 Hodonín Zdeněk Škromach (ČSSD )

05.10.2016 - Deník

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět