Senát láká lékaře, právníky i sportovce

Havlíčkobrodský deník | 21.9.2016 | Rubrika: Příloha - Volební speciál | Strana: 55 | Autor: KATEŘINA PERKNEROVÁ |

SENÁTNÍ VOLBY

Letošní volby do třetiny horní komory jsou jubilejní. Poprvé jsme senátory vybírali před dvaceti lety. Tehdy všech 81, i když s jinou délkou mandátu. Od té doby volíme každé dva roky 27 členů Senátu. První kolo se letos uskuteční 7. a 8. října, druhé 14. a 15. října.

I když horní komora vznikala bez fanfár a než zasedla poprvé, uplynuly od jejího zakotvení v ústavě čtyři roky, v mnoha případech potvrdila, že je tím, čím být měla, tedy pojistkou demokracie.

Kromě rozpočtu senátoři schvalují všechny zákony, které přijmou poslanci. V případě těch volebních nesmějí být přehlasováni. Senát hraje důležitou roli při výběru ústavních soudců, ombudsmana a jeho zástupce, ale také prezidenta.

Uchazeči o Hrad stačí podpora deseti senátorů, aby se mohl do prezidentského souboje pustit. V případě rozpuštění sněmovny Senát přijímá zákonná opatření.

Jako celek má zákonodárnou iniciativu, sněmovně může vracet zákony s pozměňovacími návrhy, k jejich přehlasování je potřeba minimálně 101 hlasů.

KOALICE MÁ VĚTŠINU

Ačkoliv se do Senátu hlasuje na základě většinového principu, což strany nutí nominovat známé osobnosti, lidé se k urnám nehrnou.

Před dvěma roky byla účast v prvním kole 38,6 procenta, ve druhém necelých sedmnáct. Koaliční strany mají nyní v Senátu pohodlnou většinu, nejsilnější je sociální demokracie (33 křesel), lidovci spolu s nezávislými mají jedenáct mandátů a ANO čtyři. ČSSD by chtěla získat minimálně stejný počet křesel jako před dvěma roky, tedy dvanáct. Mezi zajímavá jména, s nimiž chce oslovit voliče, patří ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, zlatý hokejista z Nagana a exposlanec Jiří Šlégr, ale také senátoři Zdeněk Škromach nebo Jan Žaloudík.

NABITÁ PRAHA 6

Společně se Stranou zelených pak nabízí voličům filozofa Václava Bělohradského, a to v Praze 6, kde je vůbec nejnabitější kandidátka. Za ODS jde do boje bývalý zpravodajec František „Čuňas“ Stárek, za TOP 09 ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička a za ANO baletní mistr Vlastimil Harapes.

Jako nezávislý se tu bude o hlasy ucházet bývalý šéf Sazky Aleš Hušák. Jeho trestní stíhání za údajný podvod bylo zastaveno. Zato za Úsvit-ND kandiduje šéfka ERÚ Alena Vitásková, kterou prvoinstanční soud odsoudil na 8,5 roku vězení v kauze solárních licencí.

Do horní komory tradičně kandiduje hodně lékařů, právníků a starostů. Právě komunální politici jsou nejsilnější senátní lobby.

21.09.2016 - denik.cz

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět