O zavedení limitů na volební výdaje Senát rozhodne za tři týdny

Praha 2. srpna (ČTK) - Zavedení limitů pro výdaje na volební kampaně nebo omezení výše darů pro strany bude Senát schvalovat na schůzi, která začne za tři týdny - 24. srpna. Termín dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK o tom informovala tisková tajemnice horní komory Eva Davidová.

Novely volebních zákonů počítají s tím, že strany budou moci od příštího roku utratit za kampaň při volbách do Sněmovny maximálně 90 milionů korun. V případě krajských voleb má být limit stanoven na sedm milionů korun na kraj. Kandidáti na senátora by podle návrhu nesměli dát za kampaň více než 2,5 milionu korun. Padesátimilionový strop pro evropské volby by nadále měli dodržovat i kandidáti na prezidenta. Volební zákony musejí parlamentní komory schválit ve stejném znění.

Druhá z předloh předpokládá, že strany budou moci dostat od jednoho jednotlivce nebo firmy jako dar nejvýše tři miliony korun za rok. Stranám se naopak vrátí výše státních příspěvků za poslance, senátory a za krajské a pražské zastupitele na úroveň před ekonomickou krizí.

Další z novel má dát finanční správě právo prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud by byl rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy vyšší než sedm milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit.

Senátoři mají rozhodnout také o tom, zda Rada pro veřejný dohled nad auditem bude místo Komory auditorů kontrolovat kvalitu auditů u firem veřejného zájmu, tedy bank nebo pojišťoven, a bude také moci udělovat sankce.

Na souhlas horní komory čeká také návrh, který omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům při výpočtu odkupného u pojistných smluv, nebo zavedení centrálního registru pro všechny účty, které vedou tuzemské banky a záložny svým klientům. Změna má podle vlády pomoci v boji s daňovými úniky nebo s financováním terorismu.

Novela o pojišťovnictví má pojišťovnám umožnit od příštího roku podnikat v EU na základě tzv. jednotného evropského pasu, který už nyní mohou používat banky.

Senát má schvalovat také vznik nového Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Bude mít za úkol hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratích nebo chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám.

02.08.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět