Obce možná nebudou muset povinně vypracovávat sportovní plány

Praha 19. května (ČTK) - Obce možná nebudou muset povinně vypracovávat sportovní plány, což jim má uložit novela o podpoře sportu. Proti se postavili senátoři z výboru pro veřejnou správu v čele s jejich předsedou Milošem Vystrčilem (ODS). Podle nich by to byla pro obce jen další formální administrativní povinnost. Senát o předloze rozhodne příští týden.

O smysluplnosti navrhované povinnosti pochybovali i zástupci vládních stran včetně předsedy senátorů ČSSD Petra Víchy. Radko Martínek (ČSSD) označil plán za nesmysl. Nejradikálnější byl předseda senátorského klubu Starostové Jan Horník, starosta Božího daru. "Nedělejme fakt tyto zhovadilosti," prohlásil. Řada malých obcí podle něj nebude schopna povinnosti dostát.

Novela by měla především zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace. Předpokládá mimo jiné vznik rejstříku sportovních organizací, sportovců a sportovních zařízení, který povede ministerstvo školství. Registrace v rejstříku bude podle novely povinná pro všechny sportovní organizace, které budou žádat o státní podporu.

Velikost členské základny je jedním z parametrů, podle nichž se peníze rozdělují mezi jednotlivé svazy. Vedle spravedlivějšího rozdělení dotací by měl rejstřík rovněž poskytnout ministerstvu informace, jakým způsobem se jednotlivá sportovní odvětví vyvíjejí nebo jak jsou zajištěna trenéry.

Letos má stát podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podpořit sportovce částkou 3,7 miliardy korun, příští rok by se suma mohla zvýšit na šest miliard.

Zákon dále stanoví, že státní podporu nesmí dostat osoba, která v minulých třech letech porušila opakovaně nebo závažným způsobem pravidla boje proti dopingu nebo program prevence ovlivňování výsledků sportovních soutěží. Překážkou k poskytnutí dotace bude taky pravomocné odsouzení za nekalosti ve sportu nebo za dotační podvod.

19.05.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět