Senát asi schválí zpřesnění zákona o ukládání oxidu uhličitého

Praha 19. května (ČTK) - Senát pravděpodobně schválí zpřesnění zákona o ukládání oxidu uhličitého pod zem tak, aby odpovídal unijní směrnici. Novela nemění nic na tom, že minimálně do roku 2020 nebude možné tuto technologii v Česku použít. Ani poté podle vlády nelze vzhledem ke geologickým podmínkám předpokládat její výrazné využití.

Novela, kterou horní komoře doporučil schválit její výbor pro životní prostředí, doplňuje do zákona definice některých pojmů. Patří mezi ně například vodní sloupec, geologická formace nebo oblak oxidu uhličitého.

Norma změkčuje také podmínky pro povolování provozu úložiště. Báňský úřad bude moci povolit výjimku u jednoho nebo více kritérií požadovaných zákonem o geologických pracích. Žadatel bude muset dokazovat, že pokud kritérium vynechá, tak to nepříznivě neovlivní rozhodování úřadu o tom, zda úložiště povolí.

Čeští geologové již několik let zkoumají, kde by se na území ČR technologie zachytávání a ukládání CO2 pod zem mohla uplatnit. Geologické ukládání oxidu uhličitého CO2 pod zem je součástí metody, kterou odborníci považují za jeden z perspektivních způsobů zmírňování klimatických změn. Ministerstvo chce proto do pěti let určit rizika vlivů CO2 na podzemní vody, působení na horninové prostředí i bezpečnost.

19.05.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět