Parlament a vláda dnes mimořádně zpřístupnily své prostory

Parlament a vláda při příležitosti oslav konce druhé světové války dnes zpřístupnily pro veřejnost své prostory. Možnost prohlédnout si senátní Kolovratský a Valdštejnský palác včetně přilehlé zahrady, sídlo Sněmovny a vládní Lichtenštejnský palác využilo téměř 5000 lidí. Největší zájem byl už tradičně o Senát. V sobotu otevřelo pro zájemce své dveře i ministerstvo zahraničí, do jeho Černínského paláce a zahrady zavítalo na 2400 lidí, řekla ČTK mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Státní svátek v horní parlamentní komoře dnes oslavilo přes 3200 lidí, sdělila Denisa Čermáková ze senátní kanceláře. Příchozí mohli vidět historické prostory Valdštejnského paláce včetně Rytířské síně nebo jednacího a hlavního sálu. Přístupný byl i Kolovratský palác, Trčkovská galerie nebo Výstavní síň. Po Valdštejnské zahradě, která vznikla v 17. století ve stylu italského manýrismu, provedli zájemce průvodci. Mimořádně mohli i do tamní umělé krápníkové jeskyně - grotty nebo Sálu Argonautů.

Teprve potřetí byl dnes otevřen pro veřejnost Lichtenštejnský palác na Kampě, který slouží k pořádání konferencí, protokolárních akcí a jako prostor určený státním delegacím a návštěvám. Prohlídku paláce, ve kterém pobýval při návštěvě Česka například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. nebo japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko, si nenechalo ujít 1045 zájemců, sdělil ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer.

Současně připomněl, že příští sobotu mají lidé šanci podívat se v rámci festivalu Open House i do Kramářovy vily, sídla českých premiérů. Posledním květnovým víkendem pak začnou pravidelné víkendy otevřených dveří v Benešově vile v Sezimově Ústí a budou pokračovat do konce října.

Do Sněmovny si přišlo prohlédnout reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých výborů na 650 lidí, řekla ČTK Anna Štěpková ze sněmovního tiskového odboru. O loňském podzimním dni otevřených dveří zavítalo do sněmovní budovy na Malé Straně dvakrát tolik lidí. Dnešní nižší zájem může ale souviset s maratonem, kvůli kterému byla v centru Prahy omezena doprava.

08.05.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět