Senát povolil vyslání až 35 leteckých instruktorů do Iráku

Praha 27. dubna (ČTK) - Senát povolil vládě poslat do Iráku letecký poradní tým, který pomůže s výcvikem pilotů pro české stroje L-159. Souhlas musí dát ještě Sněmovna, která misi začne projednávat nejdříve v květnu. Až pětatřicetičlenný tým by měl v Iráku působit do konce roku 2018, nasazen bude v rámci operace proti takzvanému Islámskému státu.

"Letecký poradní tým bude působit na letecké základně Balad cca 80 kilometrů od Bagdádu v počtu do 35 osob bez letecké techniky a nebude se zapojovat do bojových operací," řekl dnes senátorům ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Tým bude podle něj složen ze dvou pilotů - instruktorů, šesti techniků - instruktorů, osmi osob ochrany, jednoho zdravotníka, velitele a pěti členů štábu, náčelníka štábu a šesti specialistů na logistiku, spojení a zpravodajství. "V Iráku tak bude reálně působit 30 osob, pět bude nasazeno v případě potřeby posílení a navýšení členů týmu," dodal.

Mise má stát maximálně 265 milionů korun, náklady budou podle Stropnického uhrazeny z rozpočtu ministerstva obrany.
Armáda počítá s tím, že by vojáci mohli do země bojující s islámskými fundamentalisty vyrazit na začátku června. V Iráku by měli pokračovat ve výcviku iráckých pilotů, kteří se donedávna cvičili v Česku na stroje L-159, které Česko Iráku prodává.

Společnost Aero Vodochody vyslala do Iráku civilní zaměstnance, kteří mají za úkol zabezpečit servis letounů. V jejich popisu práce ale už nejsou další záležitosti nezbytné pro bezproblémový provoz bitevníků. Armádní experti by iráckým kolegům měli například vysvětlovat systém nákupu náhradních dílů a jejich objednávání, předají jim zkušenosti o udržování letadel, ale i o taktice nebo létání. Armáda chce při misi využít své zkušenosti z Afghánistánu, kde od roku 2008 působí výcvikový letecký tým.

27.04.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět