Senát: Významný den má mít s Karlem IV. i Eliška Přemyslovna

Praha - Významný den by měl mít 14. května podle Senátu nejen český král a římský císař Karel IV., ale i jeho matka Eliška Přemyslovna. Horní komora o tom dnes rozhodla v rámci novely zákona o státních svátcích. O tomto doplnění bude muset znovu rozhodnout Sněmovna, která obdobný návrh zamítla.

Novela má počet oficiálních významných dnů rozšířit ze současných 11 na 13. Dalším má být na podnět sociální demokracie Mezinárodní den seniorů, který připadá na 1. října.

Norma má rovněž v názvu státního svátku, kterým je 17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii, předřadit Mezinárodní den studentstva. To zavdalo příčinu k místy vzrušené debatě senátorů o významu listopadového svátku. Zastánci obnovení argumentovali tradicí i historickou posloupností událostí vztahujících se k listopadovému datu, které je spojeno především s demonstracemi v letech 1939 a 1989. Odpůrci poukazovali na zneužívání dne studentstva za komunistické éry.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že Mezinárodní den studentstva je jediným mezinárodním dnem, který má kořeny v České republice, a že o jeho obnovení usilují pamětníci listopadových událostí roku 1939.

Senátoři ODS kvůli těmto rozšířením neúspěšně požadovali zamítnutí předlohy. Jejich předseda Jaroslav Kubera vypočítával, kolik mezinárodních dnů se už ve světě připomíná. Patří mezi ně Světový den mokřadů, Mezinárodní den omylů v kalendáři, Mezinárodní den spodního prádla nebo Světový den koktejlů aneb Lufťákovo den, podotkl Kubera. Štěch namítal, že takovéto dny mohou vyhlásit mezinárodní organizace a že se zákonem nesouvisí. Kuberův přístup označil za necitlivý a zavádějící.

Senátoři ČSSD původně požadovali přijetí novely beze změn. Jejich předseda Petr Vícha poukazoval na to, že Sněmovna věnuje spoustu času úpravám kalendáře, zatímco zákony věnované aktuálním problémům odkládá. Občanští demokraté ale zrychlené přijetí novely vetovali.

Minimum námitek měli senátoři k návrhu, aby byl 14. květen Dnem Karla IV. a Elišky Přemyslovny. Připomínal by tak nejen den narození nejvýznamnějšího českého panovníka před 700 lety, ale rovněž poslední Přemyslovnu. Za doplnění se jménem předkladatelů velmi přimlouval poslanec Augustin Karel Andrle Sylor, podle něhož "Eliška byla Karlovi hlavní inspirací".

Původně měla novela zdůraznit význam spojení přemyslovské a lucemburské dynastie, tedy sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským v roce 1310. Připadat měl na 31. srpna. Poslanci ale obsah novely zcela změnili. Podle Kubery se Sněmovna zachovala jako stroj, do kterého "když vhodíte kuličku, tak vypadne krychlička".

06.04.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět