Senát zatím obdržel dvě desítky nominací na státní vyznamenání

Praha - Senát zatím letos obdržel dvě desítky nominací na státní vyznamenání. Jména kandidátů chce zveřejnit nejdříve po projednání podvýborem pro státní vyznamenání v půli dubna. Lhůta pro předkládání návrhů končí dnes, uvedla na dotaz ČTK senátní tisková tajemnice Eva Davidová.
Některé z návrhů podle ní nejsou kompletní. Náležitosti nominací včetně odůvodnění se proto budou doplňovat ještě v následujících dnech. "Před jednáním podvýboru a také obeznámením všech navržených osobností nebudeme žádná jména zveřejňovat," uvedla Davidová.
Kandidáty, které mohou navrhnout i sami senátoři, bude schvalovat organizační výbor horní komory a následně jako celek senátoři pravděpodobně na červencové schůzi. Právo navrhovat hlavě státu své kandidáty mají také vláda a Sněmovna, jejíž podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání rovněž přijímá podněty do dneška.
Také dolní komora dosud obdržela podle informací Českého rozhlasu dvě desítky návrhů. Jedním z nominovaných je bývalý prezident Václav Klaus za podíl na poklidném rozdělení Československa v roce 1993.
Státní vyznamenání uděluje nebo propůjčuje prezident Miloš Zeman, který návrhům z Parlamentu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni Senát hlavě státu doporučil 37 osobností, Zeman se ztotožnil s pěti nominacemi. O rok dříve si z 38 senátních kandidátů vybral tři.
Z kandidátů horní komory dostal loni Řád bílého lva posmrtně Josef František, který za druhé světové války patřil mezi nejlepší stíhače britského letectva. Medailí Za zásluhy byli oceněni in memoriam divadelník a někdejší ministr kultury Pavel Dostál, dále ústavní právník Václav Pavlíček, fotbalista Pavel Nedvěd a básník Jiří Žáček.
Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile - Řád bílého lva, Řád T. G. Masaryka, medaili Za hrdinství a medaili Za zásluhy. Podle zákona jsou dny určené pro předávání vyznamenání 1. leden a 28. říjen.

31.03.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět