Senát upravil vymezení hranic dvou senátních obvodů

Praha 2. března (ČTK) - Novelu, která má upravit hranice 13 senátních volebních obvodů kvůli změnám v počtech obyvatel, Senát vrátil Sněmovně. Do vymezení hranic jičínského obvodu opětovně zařadil obec Pátek na Nymbursku, kterou ministerstvo vnitra při přípravě novely opomenulo. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to dnes uznal a doplnění podpořil.

Senátoři přes nesouhlas Chovance vyhověli také opavskému senátorovi Vladimíru Plačkovi (ČSSD), který by chtěl ve svém obvodu nechat město Vítkov. Zdůvodnil to jeho historickými vazbami i napojením na Opavu. Město měla vládní verze novely převést do bruntálského obvodu. "Dopravní spojení Vítkova na Bruntál není žádné," uvedl mimo jiné Plaček. Podle Chovance ale změna není vyjednána s krajem a obcemi.

Zlínský senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL) navrhoval ve vymezení svého obvodu opravit chybný název města Brumov-Bylnice. V zákoně je uvedeno jako Brumlov-Bylnice. Podle Chovance se překlep napraví "technickým opatřením na straně ministerstva vnitra".

Změna hranic senátních obvodů je nutná téměř každé dva roky kvůli požadavku, aby každý z 81 senátorů zastupoval zhruba stejný počet obyvatel. Průměrný počet na jeden obvod nyní je 130.102 obyvatel a může se lišit maximálně o 15 procent.

Do tohoto limitu se nevešly volební obvody se sídlem v Berouně, Mělníku, Kladně, Benešově a Kolíně, kde se počet obyvatel zvýšil. Lidí naopak ubylo na Bruntálsku. Kvůli tomu se musejí přesunem některých hraničních obcí změnit i hranice některých sousedních volebních obvodů, konkrétně Lounska, Táborska, Příbramska, Českolipska, Jičínska a Opavska. Poslední změna se týká olomouckého volebního obvodu, jehož hraniční obcí musí být nově v zákoně stanoveno Město Libavá.

Změnu hranic obvodů lze provádět jen v roce, kdy se konají senátní volby. Z obvodů, kde si budou vybírat senátora počátkem října, se změna týká Táborska, Berounska, Mělnicka, Jičínska, Olomoucka a Bruntálska. Bruntálského senátora si půjdou nově volit lidé z Čermné ve Slezsku, které zatím také zastupuje Plaček. Pod jičínský obvod bude nově spadat Lysá nad Labem, která dosud patří pod Kolínsko. Do táborského obvodu budou patřit obyvatelé osmi obcí z příbramského obvodu.

Senátní volby se letos nebudou týkat tří obcí z berounského obvodu, které mají nově patřit pod Příbramsko. Podobně z mělnického obvodu budou do českolipského převedeny čtyři hraniční obce.

Aktuální změna senátních obvodů je možná jednou z posledních vzhledem k chystanému zavedení stálých senátních volebních obvodů. Tato úprava má krom jiného zabránit častému přesouvání hraničních obcí mezi obvody.

02.03.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět