Senátoři chtějí usnadnit poskytování dotací do 50.000 korun

Praha 3. března (ČTK) - Senát zřejmě usnadní krajům a obcím postup při poskytování dotací nebo návratné finanční výpomoci, jejichž výše nepřesáhne 50.000 korun. Podpořil dnes v prvním kole senátorskou předlohu, která má odstranit byrokracii při dotování různých spolků. Novelu rozpočtových pravidel před dalším schvalováním posoudí senátní výbory.

Novela je reakcí na loňskou změnu rozpočtových pravidel, která zavedla povinnost poskytovat dotace výhradně na základě formalizované žádosti. Obce a kraje tak mají povinnost uzavírat v případě každé částky veřejnoprávní smlouvu s podrobně předepsanými náležitostmi či další povinnosti při vyhlašování dotačních programů.

"Tato opatření představují u dotací do určité výše nepřiměřenou administrativní zátěž a jsou tedy v protikladu s principem efektivního vynakládání veřejných prostředků," uvedla za předkladatele místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Obce podle ní často pravidla u nižších dotací obcházejí a částky poskytují spolkům formou neúčelových darů.

Novela počítá s tím, že by se na rozhodování o dotacích do 50.000 korun nevztahovalo klasické správní řízení. Poskytovatelé takovéto dotace by o ní mohli rozhodnout takzvaným jednoduchým sdělením, které nebude třeba odůvodňovat a nebude možné se proti němu odvolat. Na udělování nízkých dotací se ale budou nadále vztahovat pravidla rozpočtové kázně.

Novelu předložilo 17 senátorů, zejména z klubů KDU-ČSL a Starostů. Argumentovali připomínkami, které měly k přijaté novele rozpočtových pravidel Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv a některé kraje.

03.03.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět