Senát podpořil senátorský návrh o kulturních institucích

Praha 3. března (ČTK) - Senát v prvním kole podpořil senátorský návrh o veřejných kulturních institucích, který má usnadnit život zejména regionálním divadlům. Zákon by měl umožnit přeměnu kulturních příspěvkových organizací do podoby, která by pomohla zlepšit jejich fungování a vícezdrojové financování. Předlohu mají na základně dnešního rozhodnutí posoudit před dalším schvalováním senátní výbory kulturní a ústavně-právní.

K prosazení obdobného zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře, po němž léta volají divadla či galerie, se zavázala i vláda. Ministerstvo kultury jej ale zatím nepředložilo, i když tak mělo učinit podle vládního plánu legislativních prací už před rokem.

Senátorskou předlohu navrhlo osm zákonodárců z různých stran včetně vládních v čele s bývalým ředitelem Jihočeského divadla Jiřím Šestákem, místopředsedou senátního kulturního výboru. Norma vychází z dosud prezentovaných návrhů a má usnadnit život hlavně vícesouborovým regionálním divadlům či orchestrům.

Návrh by měl kulturním organizacím umožnit vícezdrojové financování, dát větší pravomoci jejich ředitelům a umožnil by také jiné finanční hodnocení zaměstnanců než podle tabulkových platů. Smluvní platy by podle Šestáka umožnily divadlům angažovat například zahraniční umělce bez rizika, že poruší platné zákony.

Instituce by mohly zakládat obchodní společnosti, a tím také zlepšovat své hospodaření. Podle předlohy by měly být rovněž osvobozeny od některých daní a od soudních poplatků.

Veřejné kulturní instituce by podle senátorské předlohy mohl zřizovat stát a územní samosprávní celky buď samostatně, nebo společně. Zřizovatelé by se měli zavázat k financování institucí nejméně na čtyři roky. Divadla a galerie by tak už nemusela čekat na to, jak velké příspěvky každý rok dostanou. Novou formu by mohly získat současné příspěvkové organizace ministerstva kultury, jichž jsou celkem tři desítky.

Předloha počítá se vznikem správní rady, která by měla klíčovou roli při vytváření koncepce činnosti instituce a stanovení jejích uměleckých cílů. V radě by kromě zástupců zřizovatele měli být také zástupci veřejnosti.

03.03.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět