Převedení telefonního čísla by mělo trvat dny, navrhují senátoři

Praha 29. února (ČTK) - Převedení telefonního čísla k jinému operátorovi by mělo trvat zhruba týden. Výpovědní lhůty by se na to vztahovat neměly. Navrhují to senátoři v novele zákona o elektronických komunikacích, kterou začne tento týden projednávat horní komora.

Návrh vychází ze zkušeností Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), podle něhož operátoři dobu na převod čísla, který má trvat čtyři pracovní dny, protahují až na dva měsíce. Úřad už loni upozornil na to, že operátor nejprve nechá uplynout výpovědní lhůtu ke smlouvě s odcházejícím zákazníkem, a poté teprve převede číslo k novém provozovateli.

Novela by takovéto praxi měla zabránit. Do lhůty pro přenesení čísla by se už nesměla započítávat výpovědní lhůta. Telefonní číslo by mělo být převedeno k jinému operátorovi do čtyř pracovních dnů poté, kdy uživatel čísla o to požádal.

Předloha má také jednoznačně operátorům uložit, aby v případě jednostranné změny smluvních podmínek z jejich strany byly povinni o nich své zákazníky informovat, a to včetně možností odstoupit od smlouvy. Informován má být také ČTÚ. Podle platného znění zákona jsou operátoři povinni informovat zákazníky přímo jen tehdy, pokud by změna smluvních podmínek zhoršila jejich postavení.

Novela tak má zabránit tomu, aby výklad změn smluvních podmínek byl "v rukou marketingových oddělení těch samých operátorů, kteří například zavádí automatické dokupování dat, což má přímý dopad na peněženky zákazníků a ani jim tyto změny řádně nekomunikují".

Návrh předložila desítka senátorů vládních stran, tedy ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Novela je podle nich nezbytná kvůli předloňské "protispotřebitelské" novele zákona o elektronických komunikacích, která znamenala výrazné posílení práv operátorů.

29.02.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět