Senát rozhodne o vysokoškolské novele a příspěvcích k platu

Praha 1. března (ČTK) - Novelu vysokoškolského zákona nebo zvýšení příspěvků na plat, který dostávají lidé se zdravotním postižením, Senát zřejmě schválí beze změn. Úpravy možná čekají novelu horního zákona, kterou chce část senátorů zakázat těžbu metodou hydraulického štěpení. Vyplývá to z úprav návrhů zákonů, které vznesly senátní výbory. Návrhy zákonů bude od středy projednávat horní komora.

Vysokoškolská novela má mimo jiné změnit pravidla pro akreditace studijních oborů a odebírání neoprávněně získaných titulů nebo zvýšit sociální stipendia. Někteří senátoři by chtěli novelou omezit praxi takzvaných létajících profesorů, kteří se nechávají zaměstnávat zejména soukromými vysokými školami kvůli zlepšení jejich kreditu. Senátní výbory ale doporučily předlohu schválit beze změn.

Obdobně by se Senát měl zachovat k novele, podle níž by se státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením mohly zvýšit až na 8800 korun měsíčně. Nyní stát dává o 800 korun méně. Schválení se čeká také u volební novely, která kvůli změnám v počtu obyvatel upravuje hranice některých senátních obvodů.

Rozdílná stanoviska přijaly výbory k novele horního zákona, která má zvýšit podíl státu na poplatcích za povrchovou těžbu hnědého uhlí na úkor obcí. Ty by ale měly dostávat víc díky zvýšení úhrad za vytěžené nerosty, takže jejich příjmy by nebyly ochuzeny. Změna v poplatcích má naopak vylepšit příjmy státu o stovky milionů korun.

Hospodářský výbor doporučil novelu schválit beze změn. Výbor pro veřejnou správu a životní prostředí naopak chce přes nesouhlas ministerstva průmyslu zákonem zakázat metodu tzv. frakování.

Horní komora se má vyrovnat také s některými senátorskými předlohami, mezi něž patří omezení volebních billboardů či úprava vztahů parlamentních komor. První kolo schvalování čeká na novely o veřejných kulturních institucích, o omezení administrativy při udělování menších obecních a krajských dotací nebo o zkrácení doby na převedení telefonního čísla k jinému operátorovi.

Senát by se podle návrhu programu měl zabývat také kontroverzními výroky prezidenta Miloše Zemana a přijmout k nim stanovisko. Podobný pokus však ztroskotal při projednávání petice za podání ústavní žaloby na hlavu státu. Zejména levicoví senátoři tehdy po odmítnutí petice opustili jednací sál a znemožnili tak přijmout jakékoli další usnesení horní komory.

01.03.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět