Senát schválil dílčí zlepšení přístupu k informacím kvůli EU

Praha - Zlepšit podle požadavků EU možnosti přístupu občanů k informacím ve veřejné správě má vládní novela, kterou schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Možnost úřadů žádat úhradu za poskytované informace novela nechává beze změn. Ukládá jim ale povinnost informovat žadatele o tom, že proti výši vyměřené částky mohou podat stížnost.
Novela o svobodném přístupu k informacím má zavést povinnost úřadů zveřejňovat informace v otevřeném, případně též ve strojově čitelném formátu. Žadatel by měl být schopen si je přečíst s využitím běžně dostupného softwaru. Podle důvodové zprávy se předpokládá, že půjde například o formáty txt, pdf nebo html. Úřadům má také umožnit odkázat žadatele o údaje na internetové stránky, kde se požadované informace nacházejí. Pokud bude o informace žádat jiný státní orgán, který je sám povinen informace poskytovat, bude mít k požadovaným materiálům přístup za stejných podmínek jako jiní žadatelé.
Nově se do zákona vkládá, že nebude možné poskytnout informaci, která se týká stability finančního systému. Podle důvodové zprávy by mohlo mít poskytnutí určitých informací na stabilitu systému negativní vliv a mohlo by to i ohrozit činnost České národní banky.
Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) neúspěšně navrhoval vložit do zákona nové ustanovení, aby v případě mimořádně rozsáhlého vyhledávání informací museli žadatelé skládat dvacetiprocentní zálohu z odhadovaných nákladů. Zdůvodňoval to případem, kdy žadatel zatěžoval úřad množstvím žádostí, kvůli kterým museli úředníci procházet stovky spisů za mnoho let zpátky. Žadatel si informace ale nakonec nevyzvedl a poplatek neuhradil.
Změna zákona by neměla mít významné dopady na státní rozpočet. V účinnost má vstoupit vyhlášením ve sbírce zákonů.

12.08.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět