Senát schválil smlouvu s Německem o policejní spolupráci

Praha - Senát schválil smlouvu s Německem, která má přinést větší pravomoci policii obou států při vzájemné spolupráci. Týká se to například pronásledování podezřelých řidičů. Nová pravidla mají také umožnit rychlý zásah na území druhého státu bez jeho předchozího souhlasu v případě ohrožení života či zdraví lidí. Smlouvu uzavřel český ministr vnitra Milan Chovanec se svým německým protějškem Thomasem de Maiziérem letos v dubnu v Praze. Sněmovna se tímto dokumentem bude teprve zabývat.
Policisté mohou podle textu například pronásledovat podezřelé řidiče na území druhého státu, jako kdyby postupovali na svém území. Týká se to také policejních vrtulníků. Do smlouvy je také začleněna práce celní správy. Obě země budou vytvářet také další společné hlídky. Pravidla se vztahují i na spolupráci při ochraně svědků, předávání osob a doprovody nebezpečných či nadměrných nákladů.
Nová smlouva má nahradit zastaralou dohodu o spolupráci v boji proti organizované kriminalitě z roku 1991 a smlouvu o policejní spolupráci z roku 2000. Ta byla uzavřena ještě před vstupem Česka do Evropské unie a do schengenského prostoru. Neodpovídá tak podmínkám, které vznikly po otevření hranic v roce 2007. Policejní hlídky podle ní mohly působit do vzdálenosti 30 kilometrů od hranic.

12.08.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět