Senát bude o registru přestupků rozhodovat za tři týdny

Praha - Senát bude o registru přestupků a o zkrácené pracovní době rozhodovat za tři týdny. Má také posoudit zákaz šíření reklamy na nepovolené loterie nebo úpravu účinnosti smluv zdravotních pojišťoven s nemocnicemi. Horní komora má také vybírat budoucího předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů a kandidáty na státní vyznamenání. Návrh programu schůze je ode dneška k dispozici na senátním webu.
Registr přestupků by měl pomoci v boji proti drobné kriminalitě. Za opakované přestupky má jejich pachatelům hrozit vyšší pokuta. Trestným činem se ale podle rozhodnutí Sněmovny nestanou, jak požadovaly některé obce. Přestupky by se v registru měly uchovávat pět let.
Zkrácenou pracovní dobu, takzvaný kurzarbeit, má přinést novela o zaměstnanosti. Má pomoci zaměstnancům, pro které by firmy kvůli hospodářské krizi či přírodní katastrofě neměly práci na plný úvazek. Po dobu výpadku by dostávali nejméně 70 procent mzdy, přičemž zaměstnavatel by hradil 50 procent, stát zbylých 20 procent.
Novela o veřejném zdravotním pojištění má zavést to, že smlouvy zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi budou účinné zřejmě až s jejich zveřejněním. Pojišťovny taky nebudou moci nabírat nové klienty prostřednictvím jiných firem. Novela má také obnovit stav platný do letošního ledna, kdy zákonodárcům a dalším ústavním činitelům do odvodů nebudou započítávány některé náhrady.
Nová pravidla regulace reklamy mají kromě zákazu propagace nepovolených loterií umožnit také postih anonymní volební reklamy. Novela rovněž převádí dozor nad reklamou na potraviny z krajských živnostenských úřadů na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.
Senátoři mají posoudit i pyrotechnickou novelu, podle níž by pořadatelé profesionálních ohňostrojů museli mít písemný souhlas vlastníka pozemku, odkud budou rakety odpalovat. Sněmovna ale neprodloužila ze dvou na pět dní ohlašovací povinnost pro pořádání těchto akcí, jak chtěla vláda.
Nový předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů by měl být senátory vybírán podle dostupných informací ze dvou adeptů: bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu Ivany Janů a inspektora úřadu Josefa Vaculy.

01.07.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět