Senát zaměstnaly spory o povinné očkování a ochranu před hlukem

Praha - Senát dnes zaměstnaly spory o povinné očkování dětí. Jeho odpůrci chtějí zrušit alespoň půlmilionovou sankcí za nepřijetí neúplně očkovaných dětí do mateřských škol. Zastánci argumentovali tím, že očkování je nezbytné pro kolektivní imunitu i pro ochranu samotných dětí. Rozhodování senátoři odložili až na dobu po polední přestávce. Senátoři se dnes přeli také o dopady novely ochrany veřejného zdraví před hlukem.
Proti navrhovanému vynucování povinného očkování se postavila mimo jiné místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých. Podle ní stát přistupuje k rodičům ve stylu "Milí rodiče, když nedáte dítě kompletně očkovat, a neptejte se proč, protože tomu stejně nerozumíte, tak vám jej nepřijmeme do školky. Do základní školy už nekompletně očkované dítě dejte, protože povinnost základního vzdělání je pro nás důležitější. Ale zapomeňte na školy v přírodě či dětské tábory."
Horská také uvedla, že podle novely by očkování hlídali ředitelé školek a škol pod hrozbou půlmilionové pokuty. Místopředsedkyně připomněla, že do školek se nedostanou děti, které nemají všech devět povinných vakcín. Podle Horské je to ale v rozporu s tím, že jeden rok školky je povinný.
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) namítl, že omezení povinného očkování by bylo tragickou chybou, neboť by část populace zbavilo imunity vůči některým chorobám. "Někdy se holt vyhání čert ďáblem, ale tady opravdu zachraňujeme kolektivní imunitu," uvedl Sobotka k námitkám, že očkování mívá někdy negativní vedlejší účinky.
Exministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) zpochybnila přímou spojitost očkování se zdravotním postižením některých dětí. "Jestliže to není jasně prokázané a není to hlásané v odborných časopisech, tak bych si tohle netroufla tvrdit," uvedla. Současný ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) odmítl tezi, že by zlý stát bral rodičům děti a nechával je povinně očkovat. Apeloval na zachování sankcí, bez nichž by byl systém očkování bezzubý.
Senátoři se dnes přeli také o dopady novely ochrany veřejného zdraví před hlukem. Senátorka Jitka Seitlová (za SZ) kritizovala to, že novela by umožnila, aby venkovní prostor nebyl chráněn před produkcí hluku. Norma podle ní například plošně mění venkovní produkci hudby z hluku za zvuk. Seitlová poukázala také na to, že novela prolamuje ústavně zaručenou nedotknutelnost obydlí, neboť dává hygienické službě právo na vstup do soukromých bytů kvůli odhalení případného zdroje hluku. Podle senátorky by to bylo na úrovni domovní prohlídky, kterou smí povolit jen soud.

18.06.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět