Návrhy EU k vládnímu programu reforem vzal Senát jen na vědomí

Praha - Senát se nepostavil za doporučení EU k letošní verzi vládního Národního programu reforem, jak mu to navrhoval jeho evropský výbor. Senátoři místo toho dali přednost protinávrhu senátora ČSSD Radko Martínka a materiál nejtěsnější většinou pouze vzali na vědomí.
Rada EU Česku v rámci čtyř okruhů doporučení navrhla například zjednodušení daňového systému, zamezit daňovým únikům nebo snížit zdanění nízkopříjmových skupin. Chce po Česku zvýšení transparentnosti zadávání veřejných zakázek, zejména prostřednictvím zřízení centrálního registru veřejných smluv. Rada též doporučila efektivněji využívat výdaje do zdravotnictví a zlepšit jeho správu.
Senátoři z evropského výboru v souladu s doporučeními označili za nezbytné, aby byl výběr daní pro daňové poplatníky i daňové orgány finančně a časově méně náročný. Bylo by třeba podle nich větší systematičnosti při zjednodušování daňových přiznání a využívání předvyplněných formulářů. Výbor rovněž v rámci protikorupčních opatření podpořil přijetí zákona o finanční kontrole nebo o financování politických stran.
Doporučení odpovídají hospodářským prioritám programového prohlášení vlády, jak již dříve uvedl na vládním webu státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Zmínil návrhy na zavedení kontrolních hlášení a elektronickou evidenci tržeb jako chystaná opatření proti daňovým únikům nebo chystaný nový zákon o veřejných zakázkách.
K doporučení v oblasti zdravotnictví Prouza uvedl, že "v příštím roce by měl vstoupit v platnost zákon o neziskových nemocnicích". Ke zvýšení efektivity zdravotního systému jsou podle tajemníka připraveny novela zákona k přerozdělení prostředků zdravotního pojištění a snížení rezervních fondů zdravotních pojišťoven na polovinu. To by mělo zvýšit efektivitu distribuce finančních prostředků zdravotních pojišťoven, dodal Prouza.

17.06.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět