U případů praní špinavých peněz asi bude trestná i jeho příprava

Praha 17. června (ČTK) - U případů praní špinavých peněz a u podílnictví zřejmě bude trestná už i příprava těchto trestných činů. Počítá s tím v návaznosti na nové předpisy Evropské unie vládní novela trestního zákoníku, kterou dnes Senát podle očekávání schválil. Předloha, kterou dostane k podpisu prezident, také výslovně zakazuje podporu teroristických skupin a rozšiřuje obsah trestného činu nepřímého úplatkářství.

Novela má v tomto ohledu umožnit nejen postih toho, kdo o úplatek žádá, případně přijme úplatek za to, že bude svým vlivem nebo prostřednictvím jiného působit na úřední osobu. Nově má umožnit potrestání také toho, kdo si dá za takové jednání úplatek slíbit. Za toto nepřímé úplatkářství hrozí až tříleté vězení.

Senátoři se proti obsahu novely nijak nevymezovali. Pouze předseda senátního zemědělského výboru Jana Hajda se pozastavil nad tím, že není trestné pančování vína. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) namítl, že by toto jednání bylo možné trestat jako poškozování spotřebitele, poškozování zdraví nebo podvod. Ministr poznamenal, že problém není v textu zákona, ale v práci policie. "Pokud by byla vůle, prostředky zákonné jsou a není důvod je rozšiřovat," dodal Pelikán.

V případě legalizace výnosů z trestné činnosti má stát novelou dostat možnost trestat i samotné vytváření podmínek k zakrytí původu špinavých peněz. Rovněž ke spáchání podílnictví bude stačit příprava k tomuto činu. Pachatelům obou trestných činů hrozí až čtyři roky vězení v základní sazbě.

Předloha také doplňuje skutkovou podstatu teroristického útoku. Navrhuje trestat financování či jinou podporu nejen osamoceného teroristy nebo člena teroristické skupiny, ale i organizovaných uskupení zaměřených na páchání teroristických útoků. Hrozit za to bude pět až 15 let vězení.

Novela také o rok na dvě až čtyři léta vězení zvyšuje horní hranice trestní sazby u porušení tajemství dopravovaných zpráv, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a u trestného činu opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému. Návrh také stanoví, že trestné činy nedovolené výroby a držení radioaktivní látky, nedovolené výroby a držení jaderného materiálu a neoprávněné výroby a jiného nakládání s látkami poškozujícími ozónovou vrstvu, bude možné spáchat nejen úmyslným jednáním, ale také z hrubé nedbalosti.

17.06.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět