Senát asi bude řešit podezření na neslučitelnost funkcí v ÚSTR

Praha - Senát se zřejmě bude znovu zabývat podezřením, že v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů jsou dva její členové neoprávněně. I když tuto záležitost na květnové schůzi řešit odmítl, organizační výbor horní komory se těsnou většinou rozhodl případ zařadit do návrhu programu červnového zasedání.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) k tomu dnes na dotaz ČTK uvedl, že "z devíti přítomných členů organizačního výboru hlasovalo pět členů pro tento návrh". Připomněl, že konečnou podobu programu schůze budou senátoři schvalovat v jejím úvodu.
Podezření se týká Michala Uhla a Jana Bureše. Ti jsou podle historika Adriana Portmanna, který se loni neúspěšně ucházel o funkci ředitele ústavu, v radě ústavu neoprávněně, neboť pouze přerušili členství ve svých politických stranách.
Portmann poukazoval na to, že ze zákona je členství v sedmičlenné radě neslučitelné s členstvím v politické straně nebo v politickém hnutí. Uhl podle historika ale nevystoupil ze Strany zelených, za kterou navíc loni na podzim kandidoval do zastupitelstva Prahy 2. Bureš prý zase neopustil sociální demokracii.
Případem se měl Senát na návrh svého organizačního výboru zabývat na květnovém zasedání. Na návrh senátora a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) ale senáítoři tento bod z programu vyřadili. Dienstbier argumentoval tím, že slučitelnost funkcí obou členů rady ověřila před jejich zvolením horní komorou senátní volební komise. "Není důvod, aby Senát sám zpochybňoval svoji činnost, respektive činnost své volební komise," dodal.
Senátor a historik Tomáš Grulich (ODS) namítal, že podle rozboru senátních právníků by se horní komora měla podezřením zabývat tak, jak to navrhl její organizační výbor. Zástupci levicových stran, ANO a Strany zelených ale podpořili Dienstbierův návrh.
Bureš uvedl, že před volbou se v čestném prohlášení zavázal, že v případě zvolení přeruší své členství v ČSSD. "Všichni senátoři dopředu jasně znali tento slib," řekl ČTK. Uhl sdělil, že se zastupitelem Prahy 2 stal jako nezávislý kandidát a že důvěru občanů získal jako nezávislý kandidát. "Žádný stranický orgán mě nemůže úkolovat, necítím se ničím zavázán. Na rozhodnutích žádného stranického orgánu se nepodílím," uvedl.

05.06.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět