O rychlosti na dálnicích a penzích Senát rozhodne v půli června

Praha - O další daňové podpoře biopaliv, zrušení druhého důchodového pilíře nebo o zvýšení rychlosti na dálnicích bude Senát rozhodovat od 17. června. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK o tom dnes informovala tisková tajemnice horní komory Eva Davidová.
Ukončení daňového zvýhodnění biopaliv k letošnímu 30. červnu mohla přinést novela o spotřebních daních, poslanci ANO ale takovýto vlastní návrh na rozdíl od dřívějších prohlášení nakonec nepodpořili. Pravicová opozice kvůli tomu vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Sněmovnou schválená verze novely má přinést zdanění surového tabáku spotřební daní a také možnost nižších kaucí pro distributory pohonných hmot.
Sledovaná bude také vládní novela, která má zvýšit maximální rychlost na vybraných úsecích dálnic až na 150 kilometrů v hodině. Prezident Miloš Zeman už vzkázal, že tento návrh bude vetovat. Podle něj by zvýšená rychlost mohla způsobit nárůst počtu dopravních nehod.
Prvním krokem k ukončení druhého penzijního pilíře je novela, která fondy tohoto penzijního spoření uzavře pro nové klienty. Do druhého pilíře se přihlásilo kolem 85.000 lidí, kteří si nechávají převádět tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností a další dvě procenta musí přidat ze svého. ČSSD od počátku ještě jako opoziční strana plánovala zrušení tohoto pilíře, podle vládních plánů má zaniknout k příštímu roku.
Senátoři rozhodnou rovněž o novele trestního zákoníku, která má nově umožnit potrestání přípravy praní špinavých peněz. Novela rovněž výslovně zakazuje podporu teroristických skupin, rozšiřuje trestný čin nepřímého úplatkářství a zvyšuje tresty za útoky na informační systémy.
Horní komora má posvětit také novelu, podle níž by Finanční analytický útvar (FAÚ) na ministerstvu financí, který se podílí na boji proti praní špinavých peněz, mohla spolu s vládou kontrolovat zvláštní sněmovní komise.

26.05.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět