Lékárníci chtějí sjednotit doplatky za léky

Praha - Česká lékárnická komora požaduje sjednocení výše doplatků za léky ve všech lékárnách. Podle náměstka ministra zdravotnictví Toma Philippa by pak ale byly léky k dostání pravděpodobně za vyšší cenu, než za kterou je lze sehnat nyní. Podle prezidenta lékárnické komory Lubomíra Chudoby to prý ale v žádném případě k zafixování vyšší ceny nepovede. Uvedli to dnes v rámci semináře o doplatcích na léky, který se konal v Senátu.
Chudoba tlak na jednotné ceny zdůvodnil tím, že některé farmaceutické firmy vybraným lékárnám na základě smluv poskytují za výhodnější ceny než jiným. Řada pacientů pak podle prezidenta lékárníků i předsedy senátního zdravotnického výboru Jana Žaloudíka (ČSSD) tráví čas tím, že obcházejí či objíždějí lékárny a hledají lék za nejvýhodnější cenu.
Náměstek, který na semináři zastupoval ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), v tom ale vážný problém. Podle něj současná situace pomáhá trh vyvažovat. Podle Chudoby by měl ovšem Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) důsledněji monitorovat situaci na trhu, zda jsou léky dodávány za stejnou cenu do všech lékáren.
Philipp naopak vyšel vstříc dalšímu požadavku lékárníků, podle nichž se stává, že některé léky v Česku chybí v důsledku jejich vývozu do zahraničí. Situaci by podle náměstka mohla pomoci řešit ministerská novela o léčivech, která je ale zatím ve vnitřním připomínkovém řízení.
"V případech, kdy lék jiným v lékárně nahradit nelze, stále marně čekáme na flexibilní zákaz vývozu nedostatkových léků, který vydá ministerstvo zdravotnictví. Cílem takového opatření by mělo být zajištění nezbytných a velmi často životně důležitých léků pro naše pacienty," uvedl Chudoba.

26.05.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět