Šestice protifašistických odbojářů dostala medaile Senátu

Praha - Šestice protifašistických odbojářů dnes dostala stříbrné pamětní medaile Senátu od jeho předsedy Milana Štěcha. Patřili mezi ně vězeň z Osvětimi Adolf Burger, který byl jako knihtiskař nucen podílet se na padělatelské operaci namířené proti Velké Británii, dále účastník Slovenského národního povstání Ladislav Havrišák nebo Bořivoj Sedláček, který se zapojil do partyzánského odboje v někdejší Jugoslávii.
Ocenění dostali rovněž Růžena Borská spojka partyzánské brigády Mistra Jana Husa, která operovala zejména na Vysočině, Josef Henek, jenž jako teprve třináctiletý působil v partyzánské skupině Generál Svoboda v okolí Boskovic a lékař Juraj Straus, který bojoval v řadách československé armády na Blízkém Východě a ve Francii u města Dunkerque.
Zřejmě nejznámějším z oceněných byl Burger, který byl zatčen v srpnu 1942 za tisk falešných křestních listů pro slovenské Židy. Byl převezen nejprve do Osvětimi a poté do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde nacisté v rámci nejrozsáhlejší padělatelské operace nechali vězně vyrobit falešné bankovky v hodnotě téměř 135 miliónů liber s cílem podlomit britskou ekonomiku. Své svědectví sepsal v knize, podle níž byl natočen film oceněný před sedmi lety Oskarem.
Medaile byly předány v rámci mezinárodní konference historiků s názvem "Na prahu svobody. Vítězství 1945", kterou spolu se Štěchem zahájili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a předseda Sněmovny Jan Hamáček (všichni ČSSD). Hrdinství za války se podle Štěcha neprojevovalo jen v ozbrojeném odporu, ale i v pomoci pronásledovaným. Proto by kritický pohled na vlastní historii neměl přerůstat v sebemrskačství. Podle Hamáčka bylo v květnu 1945 odpovědností tehdejších politiků, jak využili šanci svobodně a demokraticky řídit poválečný stát. "Stejně tak je dnes naší odpovědností, jak naložíme se svobodou a demokracií," řekl Hamáček.
Místopředseda Akademie věd Pavel Baran k tomu poznamenal, že odpovědnost politiků "v dnešních poměrech, kdy je technologicky představitelné totální zničení civilizace, je větší než kdykoli předtím". Ředitelka Historického ústavu Akademie věd Eva Semotanová varovala před dezinterpretací dějin bez znalostí dobových souvislostí a pod dojmem hrozeb současného světa.

19.05.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět