Slyšení zemanovců o koncesionářských poplatcích Senát odmítl

Praha - Senát odmítl návrh Strany práv občanů, aby uspořádal veřejné slyšení k jejímu návrhu na změny v koncesionářských poplatcích. Většina senátorů se dnes shodla na tom, že slyšení by bylo jednostranné s ohledem na řečníky, které vybral předseda strany Jan Veleba. Slyšení mělo souviset s jeho návrhem zákona, aby byli od poplatků na pět let osvobozeni ti, o nichž by Česká televize nebo Český rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci.
Slyšení chtěl Veleba uspořádat počátkem června a jako řečníky chtěl na něm mít kromě sebe advokáta Zdeňka Koudelku, komentátora Petra Žantovského a dalších osm vystupujících, které označil za "odborníky na ekonomiku a mediální analytiky". Přizvat chtěl také zástupce všech tří mediálních rad, ředitele veřejnoprávní televize i rozhlasu a také velkých komerčních televizí nebo náměstkyni ministra kultury Kateřinu Kalistovou.
Senátoři Radko Martínek (ČSSD) a Eliška Wagnerová (za SZ) namítali, že takto uspořádané slyšení by nezaručovalo pluralitu názorů. Wagnerová rovněž poznamenala, že strana propojená s prezidentem Milošem Zemanem neměla takto řešit spory hlavy státu s Českou televizí. Veleba opáčil, že senátorka mu do hlavy nevidí. Přiznal ale, že návrh zákona vznikl kvůli zpravodajství televize z loňského 17. listopadu. Prozemanovská demonstrace v čele s Velebou tehdy zůstala ve stínu protizemanovských protestů.
Osvobozeni od poplatku by měli být podle Velebova návrhu ti, jejichž poškození ve vysílání by uznaly rady obou veřejnoprávních médií či Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, případně soud, pokud by přiznal poškozenému právo na uveřejnění odpovědi či dodatečného sdělení. Senátoři také navrhovali, aby byli od koncesionářského poplatku osvobozeni ti, kdo by v lednu poslali 1,2násobek roční výše poplatku jako dar ve prospěch příspěvkové organizace nebo veřejně prospěšných právnických osob.
Proti předloze, jejíž schvalování bylo na březnové schůzi odloženo, se postavili mnozí politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Podle něj jsou koncesionářské poplatky zárukou toho, že Česká televize a Český rozhlas nejsou závislé na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě. Občanské a profesní organizace v souvislosti s návrhem založily iniciativu Svobodu médiím, mezi jejíž podporovatele patří i Wagnerová. Veleba zástupce této iniciativy nejmenoval mezi těmi, kteří by byli na slyšení alespoň přizváni.
Debata o slyšení patřila k posledním bodům jednodenní květnové schůze Senátu. K dalšímu jednání by se senátoři v závislosti na rozhodování dolní komory sejdou zřejmě v červnu.

13.05.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět