Senát odmítl řešit podezření na neslučitelnost funkcí v ÚSTR

Praha - Senát se odmítl zabývat podezřením, že Michal Uhl a Jan Bureš jsou v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů neoprávněně kvůli tomu, že pouze přerušili členství ve svých stranách. Senát o tom dnes rozhodl na návrh senátora a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Jeho podporovatelé tím podle senátora Tomáše Grulicha (ODS) "dali najevo, že jim nezáleží na dodržování zákonů".
S podezřením se na Senát obrátil historik Adrian Portmann, který se loni neúspěšně ucházel o funkci ředitele ústavu. Poukázal na to, že ze zákona je členství v sedmičlenné radě neslučitelné s členstvím v politické straně nebo v politickém hnutí. Uhl podle historika ale nevystoupil ze Strany zelených, za kterou navíc loni na podzim kandidoval do zastupitelstva Prahy 2, a Bureš neopustil sociální demokracii.
"Nemyslím, že je užitečné, abychom tady projednávali kdejaké podání," zdůvodnil svou žádost Dienstbier. Poukázal na to, že slučitelnost funkcí obou členů rady ověřila před jejich zvolením horní komorou senátní volební komise. "Není důvod, aby Senát sám zpochybňoval svoji činnost, respektive činnost své volební komise," dodal Dienstbier.
Grulich namítl, že podle rozboru senátních právníků by se horní komora měla podezřením zabývat tak, jak to navrhl její organizační výbor. Zástupci levicových stran, ANO a Strany zelených se ale postavili proti a podpořili Dienstbierův návrh.
Mluvčí ústavu Pavel Ryjáček již dříve na Portmannovo podezření reagoval slovy, že historik se snaží současné vedení i radu cíleně poškodit.
Bureš uvedl, že před volbou se v čestném prohlášení zavázal, že v případě zvolení přeruší své členství v ČSSD. "Všichni senátoři dopředu jasně znali tento slib," řekl ČTK. Uhl sdělil, že se zastupitelem Prahy 2 stal jako nezávislý kandidát a že důvěru občanů získal jako nezávislý kandidát. "Žádný stranický orgán mě nemůže úkolovat, necítím se ničím zavázán. Na rozhodnutích žádného stranického orgánu se nepodílím," uvedl.

13.05.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět