Senát na Den vítězství provede zájemce sídlem předválečných vlád

Praha - Budovy obou komor Parlamentu budou na páteční Den vítězství tradičně otevřeny veřejnosti. Senát láká zájemce na hlavně na prohlídku Kolovratského paláce, v němž sídlily předválečné a krátce i protektorátní vlády. Na rozdíl od předcházejících dnů otevřených dveří se prohlídky tohoto paláce uskuteční v doprovodu průvodců.
Příchozí si v Kolovratském paláci budou moci prohlédnout například Zelený salonek, v němž byl tehdejší československé vládě oznámena mnichovská dohoda o záboru části území republiky ve prospěch nacistické říše. Kopie německého originálu dohody je od roku 2008 vystavena naproti vstupu do salonku.
"Návštěvníci budou mít také mimořádnou příležitost nahlédnout do údajné pracovny Emanuela Moravce, neblaze proslulého protektorátního ministra školství a lidové osvěty, jehož úřad tehdy v paláci sídlil," sdělila ČTK Denisa Čermáková ze senátního odboru vnějších vztahů. V paláci sídlilo také Moravcovo Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Zrod této organizace "k převýchově české mládeže v nacionálně socialistickém duchu" inicioval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich.
Lidé si budou moci v areálu Senátu tradičně, ale tentokrát bez průvodců, prohlédnout historické prostory Valdštejnského paláce. Navštívit budou moci jednací či slavnostní sál, Rytířskopu síň nebo Mytologickou chodbu. Oba paláce budou 8. května přístupné od 09:00, poslední zájemci o zhruba půlhodinovou prohlídku budou mít šanci v 16:00.
V sídle Sněmovny si budou moci příchozí prohlédnout reprezentační prostory, hlavní jednací sál i kanceláře některých výborů. Prostorami je budou provádět pracovnice Pražské informační služby. "Hosty během zhruba hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím," uvedl sněmovní tiskový odbor. Den otevřených dveří bude v dolní parlamentní komoře také od 09:00 do 16:00.
Před rokem využilo sněmovního dne otevřených dveří asi 1240 lidí, Senát měl dvojnásobnou návštěvnost. Parlament další příležitost pro prohlídky svých sídel nabízí také při příležitosti státního svátku 28. října.

05.05.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět