Sněmovní výbor podpořil zvýhodnění práce v rámci veřejné služby

Praha - Uchazeči o zaměstnání, kteří by byli ochotni odpracovat aspoň 20 hodin veřejné služby měsíčně, budou možná zvýhodněni. Předpokládá to senátní novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou dnes podpořil s úpravami sněmovní sociální výbor. Návrh má úpravu veřejné služby vrátit v podstatě do stavu před sociální reformou bývalé vlády Petra Nečase (ODS), do níž zasáhl Ústavní soud. Veřejná služba by měla být opět motivační a vést ke zvýšení příjmů lidí v hmotné nouzi.
Sociální výbor chce ze zákona na návrh Markéty Adamové (TOP 09 a Starostové) vyjmout dobrovolnickou službu jako jeden z nástrojů ke zvýšení dávek. "Dobrovolnická služba, už z titulu svého názvu, by podle mě měla být opravdu dobrovolná, a osoba, která ji vykonává, by neměla být motivována odměnou," řekla ČTK Adamová. Ve výboru uspěl taky pozměňovací návrh Zdeňka Soukupa (ANO), podle něhož by úřady měly brát při přidělování veřejné služby ohled na vzdělání a praxi klientů.
Senátní návrh předpokládá, že lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku a nevykonávají veřejnou službu nebo krátkodobé zaměstnání, by nadále dostávali jen částku na úrovni existenčního minima. V případě, že lidé v hmotné nouzi aktivní budou, částka se jim bude zvyšovat. Měli by navíc dostávat 40 procent rozdílu mezi životním a existenčním minimem. Mohla by dosáhnout částky životního minima, případně i vyšší sumy.
Dříve mohly nezaměstnané posílat na veřejnou službu úřady práce pod sankcí, že jinak tito lidé přijdou o podpory a budou si muset platit i pojištění. Ústavní soud tuto část reformy zrušil. Veřejná služba jako taková však zrušena nebyla. Novela žádné sankce za nesplnění veřejné služby nezavádí. Naopak počítá s uhrazením až 300 korun měsíčně na náklady na dopravu, které by lidé s veřejnou službou měli.

15.04.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět