Politici zmírnili povinnost mít měřiče tepla a energetické štítky domů

Povinnost instalovat měřidla spotřeby tepla v bytových domech nebude plošná, stejně jako povinnost mít pro budovu průkaz energetické náročnosti. Energetický štítek budovy bude nutné mít jen v případě prodeje nebo pronájmu staveb postavených před rokem 1947, u nichž nebyla od té doby žádná větší změna.

Změnu zákona o hospodaření energií, která to umožní, schválili poslanci. Pro bylo 128 ze 156 přítomných poslanců, jen jediný byl proti. Protože se norma poslancům vracela ze Senátu, chybí k ní nyní už pouze podpis prezidenta Miloše Zemana.

Na doporučení senátorů se v zákonu zmírnit požadavek na plošnou instalaci měřidel a indikátorů spotřeby tepla v bytových domech. Měřidla se nebudou muset instalovat tam, kde se to nevyplatí.

Měřidla mají sloužit ke spravedlivému rozpočítání nákladů na teplo. Někteří senátoři ale poukazovali na to, že někde je technicky obtížné je namontovat a že měřidla mohou měřit s více než stoprocentní chybou.

Ministerstvo průmyslu si nechává zpracovat analýzu, která zjistí, v jakých typech budov nemá smysl měřidla instalovat. Až bude studie hotová, bude muset Česko vysvětlit Evropské komisi, že ve vybraných typech budov nemá smysl spotřebu tepla měřit. „Studiu už v tuto chvíli provádí ČVUT,“ řekl ve Sněmovně ministr průmysla a obchodu Jan Mládek z ČSSD.

Po jeho ujištění drtivá většina poslanců podpořila verzi zákona, jak ji upravili senátoři.

10.04.2015 - idnes.cz

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět