Senát hostí unikátní výstavu lidového umění z Latinské Ameriky

Praha - Lidové umění Latinské Ameriky představuje výstava, která dnes byla zahájena v sídle Senátu. Nabízí šperky, ozdobné předměty i součásti úborů obyvatel sedmi zemí Jižní a Střední Ameriky.
Brazílii reprezentuje například čelenka kmene brazilských indiánů z kmene Kayapó, náramek a náhrdelník z ořechů slonovníku velkoplodého nebo kabelka ze semen silovoně. Venezuelu zastupuje mimo jiné tradiční přírodní obuv z delty Orinoka, rumba koule a kravata z korálků se státním znakem. Náhrdelníky z mědi i mušlí nebo masky indiánského kmene Selk'nam vystavuje Chile.
Kuba je zastoupena mimo jiné prstenem z černého korálu nebo náramkem z želvího krunýře. Peru se chlubí vyšívaným kloboukem z vlny nebo keramikou zobrazující procesí nesoucí kříž a přenosným oltáříkem. Argentina se chlubí šperkovnicemi ze dřeva a alpaky nebo z onyxu či nádobami na pití čaje yerba maté, připravovaného z listů cesmíny. Sošky jaguárů a ještěrky či také růženec a "kříž proseb" ze dřeva a stříbra vystavuje Mexiko.
Na vernisáži byli přítomni nejen velvyslanci všech spolupracujících zemí, ale také zástupci Velikonočního ostrova, který na výstavu zapůjčil ceremoniální náhrdelník z peří, v němž je podle tradice ukryta síla předků. Původně podobný typ náhrdelníku nosili jen králové a vysocí hodnostáři ostrova.
Součástí vernisáže bylo vystoupení Orquesta de Cámara del Instituto Cervantes de Praga a ochutnávka tradičních latinskoamerických pokrmů a nápojů. Výstava, umístěná s ohledem na některé exponáty případně do Mytologické chodby, bude veřejnosti přístupná zdarma každý víkend až do konce června.

08.04.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět