Lidé mohou ještě dnes navrhnout adepty na vyznamenání

Praha - Lidé dnes mají poslední možnost, aby navrhli Sněmovně či Senátu kandidáty, kteří by podle nich měli letos od prezidenta Miloše Zemana dostat státní vyznamenání. V případě dolní komory je třeba návrhy adresovat sněmovnímu podvýboru pro státní vyznamenání. V případě horní komory pak nominující mají oslovit své senátory či senátorské kluby.
Sněmovna loni navrhla prezidentovi 49 osobností včetně osmi statečných, kteří v Moskvě v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa. Z nich od Zemana dostala Medaili Za zásluhy pouze Natalja Gorbaněvská, která loni zemřela.
Zeman využil při příležitosti státního svátku 28. října i některé další sněmovní nominace. Ocenil spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta, posmrtně lidického faráře Josefa Štemberku a číhošťského faráře Josefa Toufara a také Carla Horsta Hahna, který se podílel na začlenění společnosti Škoda Auto do koncernu Volkswagen Group.
Senát loni prezidentovi nabídl 38 kandidátů, Zeman vyhověl třem návrhům. Akceptoval mimo jiné kandidaturu historičky Věry Olivové a disidenta Pavla Wonky.
Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile - Řád Bílého lva, Řád T. G. Masaryka, Medaili Za hrdinství a Medaili Za zásluhy. Podle zákona jsou dny určené pro předávání vyznamenání 1. leden a 28. říjen.

31.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět