Senát umožnil zápisy do veřejných rejstříků pomocí notářů

Praha - Zápisy do veřejných rejstříků budou moci provádět také notáři, nejen soudy. Umožnit to má vládní novela, kterou dnes Senát beze změn schválil. Norma má také stanovit, že spory společenství vlastníků bytových jednotek o dlužné poplatky už nebudou řešit krajské, ale okresní soudy, řekl senátorům ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO).
Poplatky za notářský zápis do rejstříků mají být podle vládní předlohy levnější než za soudní. V případě notářů vláda navrhla poplatek 8000 korun za první zápis akciové společnosti, 2700 korun za první zápis jiné osoby a tisícikorunu za změny ve veřejném rejstříku. Za soudní zápis poplatky činí 12.000 Kč, 6000 Kč a 2000 korun.
Novela, kterou čeká ještě podpis prezidenta, má rovněž jednoznačněji stanovit, že od poplatku za první povinný zápis do rejstříků budou osvobozeny neziskové spolky.
Senátoři na rozdíl od poslanců nijak předlohu nenavrhovali upravit. Poslanci z původní vládní předlohy vyškrtli pasáž, která měla zvýšit poplatky za elektronický platební rozkaz například vůči dlužníkům. Ministerstvo spravedlnosti původně navrhovalo poplatky za rozkaz zhruba srovnat s platbou za návrh na zahájení občanského soudního řízení. Rozkaz je právě kvůli nižší platbě podle ministerstva často zneužíván a návrhy stejně končí u soudů. Podle poslanců ale soudy díky elektronickému rozkazu nemusí provádět některé úkony.
Po přijetí novely březnová schůze horní komory skončila. K dalšímu zasedání se senátoři sejdou v návaznosti na schvalování zákonů ve Sněmovně zřejmě až počátkem května, uvedla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

19.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět