Možnosti zajištění a využití majetku pachatelů se rozšíří

Praha - Rozšířit možnosti zajištění a využití majetku lidí, proti nimž se vede trestní řízení, má vládní novela, kterou dnes Senát schválil jen velmi těsnou většinou. Norma mimo jiné výslovně zavede povinné propadnutí výnosů z trestné činnosti a rozšiřuje možnosti prodeje zajištěného majetku bez souhlasu obviněného.
Předloha má podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) odstranit zákonné překážky, které brání státu účinně a účelně zasahovat do majetku pocházejícího z trestné činnosti. Cílem novely, kterou nyní dostane k podpisu prezident, je zefektivnit správu majetku zajištěného v trestním řízení a nově umožnit zajistit majetek pachatele na úhradu peněžitého trestu.
Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) označila novelu za citelný zásah do vlastnických práv obviněných či nepravomocně odsouzených. Vadila jí možnost prodeje majetku obviněného bez jeho souhlasu. Pokud by údajný pachatel byl obvinění zbaven, stát by mu musel vyplatit náhradu za prodaný majetek, upozornila. Její postoj podpořil předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera s poukazem na negativní stanovisko Unie obhájců ČR, který navrhoval zamítnutí novely.
Pelikán namítl, že princip presumpce neviny není absolutní hodnotou. Podle něj by například ochranou domnělého vlastnického práva obviněného mohla být poškozena práva poškozeného. Pro schválení novely nakonec hlasovalo pouze 25 ze 47 přítomných senátorů. O přijetí normy tak horní komora rozhodla o dva hlasy.
V praxi by měla novela vést třeba ke zvýšení počtu prodejů zajištěných motorových vozidel, elektroniky a elektrospotřebičů, které poměrně rychle ztrácejí na hodnotě. Možnosti prodat věci, které zajistil u obviněných lidí, stát v současné době příliš nevyužívá. Podle statistik bylo v letech 2011 a 2012 prodáno jen 81 mobilních telefonů a pouze 11 ze zhruba 3000 zajištěných aut. Podle ministerstva spravedlnosti za to může mimo jiné fakt, že nynější právní úprava není jednoznačná.
Úřad taky upozornil na to, že stát by mohl díky novele výrazně ušetřit peníze, které nyní ze zákona vynakládá za péči o zajištěné věci. Problém se týká především aut, za něž je třeba platit parkovné v komerčních skladech, a závodních koní.

19.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět