Senát schválil změny v zákoně o ekologických údajích

Praha - Senátoři schválili vládní novelu, která má definice a pojmy v zákoně o právu na informace o životním prostředí uvést do souladu s příslušnou unijní směrnicí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že cílem změn je vyhnout se sankcím ze strany Evropské komise. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
Ministr připomněl, že do technické novely se ve Sněmovně dostal návrh, podle kterého má ministerstvo životního prostředí každoročně zpracovávat a zveřejňovat zprávy o životním prostředí i pro jednotlivé kraje. Brabec podotkl, že to jeho úřad bude stát půl milionu korun, i když ne všechny regiony o takovou službu projevily zájem.
Změnu ve Sněmovně prosadil poslanec ODS Jan Zahradník s poukazem na to, že ministerstvo takové zprávy vydávalo do roku 2009. Regionům tyto zprávy pomáhaly podle poslance splnit jejich povinnosti v oblasti ekologii.
Novela ve vládním znění nepřináší podle vyjádření členů kabinetu žádné věcné změny. Má být účinná od září.
Zákon o právu na informace o životním prostředí má zajistit shromažďování těchto údajů státními organizacemi, krajskými úřady nebo obcemi, a také poskytování těchto dat na vyžádání. Požadovat lze například informace o míře hluku, prachu či emisí emisí v konkrétní lokalitě. Žádat lze rovně informace o vlivu staveb na životní prostředí nebo o využívání přírodních zdrojů.

18.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět