Schvalování senátorské novely o mediálních poplatcích se odkládá

Praha - Schvalování senátorských novel o koncesionářských poplatcích a o platech manažerů státních firem horní komora na žádost předkladatelů odložila. Rozhodla o tom dnes v úvodu své schůze, na níž obě předlohy měla původně začít projednávat. Téma koncesionářských poplatků by se mělo ještě před posouzením v plénu Senátu stát předmětem veřejného slyšení.
První z novel by měla osvobodit od koncesionářských poplatků na pět let ty, o nichž Česká televize či Český rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Žádost o odklad zdůvodnil za autory novely předseda Strany práv občanů Jan Veleba mimo jiné kontroverzností návrhu. Chce proto, aby téma bylo předmětem veřejného slyšení v horní komoře, než jej Senát znovu zařadí na některou z příštích schůzí.
Veleba prý zjistil, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přikázal 33 sociálnědemokratickým senátorům, aby jeho návrh nepodpořili. "Chci proto vést kolegy senátory k hlubší debatě o problematice České televize a přesvědčit je o podpoře mé novely," uvedl Veleba v prohlášení zaslaném ČTK. Potvrdil, že po veřejném slyšení svůj návrh znovu podá.
Osvobozeni od poplatku by měli být podle návrhu ti, jejichž poškození ve vysílání by uznaly rady obou veřejnoprávních médií či Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, případně soud, pokud by přiznal poškozenému právo na uveřejnění odpovědi či dodatečného sdělení. Senátoři také navrhují, aby byli od koncesionářského poplatku osvobozeni ti, kdo by v lednu poslali 1,2násobek roční výše poplatku jako dar ve prospěch příspěvkové organizace nebo veřejně prospěšných právnických osob.
Novelu již dříve podpořil prezident a čestný předseda Strany práv občanů Miloš Zeman. Proti se postavili mnozí politici včetně premiéra Sobotky. Podle něj jsou koncesionářské poplatky zárukou toho, že Česká televize a Český rozhlas nejsou závislé na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem. Česká televize Zemanův postoj označila za útok na svou nezávislost.
Kromě koncesionářských poplatků chce Veleba řešit údajný pragocentrismus České televize. "Proto podám druhý návrh, tentokrát novely zákona o České televizi. Jeho podstatou je posílení regionů, regionálních studií v Brně a Ostravě," uvedl. Chce, aby ČT musela ve studiích v Brně a Ostravě povinně tvořit minimálně 30 procent vysílání místo současných 20 procent.
Senátor Libor Michálek (za Piráty) požádal o odklad novely o pravidlech pro platy manažerů státních firem kvůli tomu, že se k předloze nestihla připravit zpravodajská zpráva pro její řádné projednání. Novela o státním podniku má zavést kvalifikační kritéria pro výběr manažerů a členů dozorčích rad státních firem. Tvůrci novely svůj návrh opírají o požadavek protikorupčního uskupení Rekonstrukce státu, aby dozorčí rady státních firem byly obsazovány odborníky a netvořily politické trafiky.

18.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět