Senát asi umožní rozšíření příjmu ČRo Plus na VKV

Praha - Senát zřejmě umožní Českému rozhlasu rozšířit příjem jeho stanice mluveného slova Plus na velmi krátkých vlnách. Podle ministerstva kultury by pak stanici v tomto pásmu mohlo nově naladit až 80 procent obyvatelstva. ČRo Plus bude mít podle předlohy zakázáno vysílat reklamu a teleshopping. Souhlas s návrhem po jeho schválení v kulturním výboru horní komory dnes téměř jednomyslně připojila také senátní mediální komise.
ČRo Plus prozatím na velmi krátkých vlnách vysílá jen v Praze a okolí, a to v dopoledním a odpoledním bloku. Po celý den je vysílání této stanice šířeno v digitálních sítích a v pásmu středních vln od 16:00 do 24:00. Náklady na rozšíření, bude rozhlas podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) hradit ze svého.
Rozhlasu má novela dát možnost využít pro stanici Plus vhodné kmitočty, které získá optimalizací vlastní sítě, a rádiové kmitočty pro tento program vyhrazené, "nejvýše však v rozsahu regionálního rozhlasového vysílání". To podle vysílacího zákona odpovídá pokrytí pro méně než 80 procent obyvatelstva. Stávající celoplošné šíření programu na středních vlnách a prostřednictvím jiných digitálních sítí zůstává nedotčeno.
ČRo Plus vznikl předloni sloučením tehdejších samostatných stanic ČRo Česko, ČRo 6 a ČRo Leonardo. Stanice posluchačům přináší vedle zpravodajství náročnější publicistiku a vzdělávací pořady zejména v oblasti vědy. Český rozhlas v současnosti reprezentuje osm celoplošných stanic, z toho Radiožurnál, Dvojka a Vltava jsou vysílané především analogově v pásmu VKV, dalších pět stanic je šířeno jinou cestou. Vedle toho ČRo vysílá 13 regionálních stanic.

17.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět