Senát zřejmě schválí novelu zpřesňující podmínky práce námořníků

Praha - Senát zřejmě schválí vládní předlohu, která má zpřesnit pravidla pro zaměstnávání členů lodních posádek. Novelu zákona o námořní plavbě, která upravuje práci námořníků, například pokud jde o jejich pracovní dobu nebo způsobilost, doporučil senátní hospodářský výbor schválit ve znění přijatém Sněmovnou. Senát bude předlohu projednávat na své středeční schůzi.
Novela především zapracovává do českého zákona nová ustanovení některých mezinárodních úmluv a evropských směrnic. Jde například o Úmluvu o práci na moři, která má členům posádek zajistit právo na důstojné pracovní a životní podmínky.
Poslanci při projednávání ve Sněmovně například zpřesnili, že jako lodního kuchaře bude možné najmout jen toho, kdo má maturitu nebo výuční list v oboru souvisejícím s hotelnictvím a gastronomií a má praxi alespoň dva roky. Schválili také to, že člen lodní posádky nesmí vykonávat činnosti, k jejichž výkonu není zdravotně způsobilý nebo pro ně nemá oprávnění.
Námořníci budou muset podstupovat zvláštní zdravotní prohlídky, na jejichž základě pak obdrží potřebné osvědčení, jehož platnost bude dva roky. Členem posádky budou smět být jen lidé starší 18 let. Pro práci na lodi bude vedle zdravotní způsobilosti podmínkou také oprávnění pro výkon práce spojené s příslušnou funkcí a také oprávnění pro některé zvláštní činnosti. Jde například o výcvik v první pomoci nebo záchranných technikách.

13.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět