Část senátorů chce zbavit poplatků poškozené vysíláním ČT či ČRo

Praha - Patnáctka senátorů navrhla, aby koncesionářské poplatky nemuseli po pět let platit ti, o nichž Česká televize či rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Senátoři v čele s předsedou Strany práv občanů Janem Velebou to navrhli v rámci novely, kterou by horní komora mohla začít projednávat za dva týdny. Senátorské snahy o změny v pravidlech koncesionářských poplatků ale zatím příliš úspěšné nebyly.
"Je nesprávné, aby televizní nebo rozhlasový poplatek platily osoby, které byly vysílání České televize či Českého rozhlasu poškozeny," zdůvodnili předlohu její tvůrci.
Osvobozeni od poplatku by měli být podle návrhu ti, jejichž poškození vysílání by uznaly rady obou veřejnoprávních médií či Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, případně soud, pokud by přiznal poškozenému právo na uveřejnění odpovědi či dodatečného sdělení.
Senátoři také navrhují, aby byli od koncesionářského poplatku osvobozeni ti, kdo by v lednu poslali 1,2násobek roční výše poplatku jako dar ve prospěch příspěvkové organizace nebo veřejně prospěšných právnických osob, jejichž hlavní činností je provoz kulturního zařízení nebo televizní vysílání. Příjemcem by mohly být například "Národní divadlo v Brně, Národní divadlo moravskoslezské, Filharmonie Brno a Moravská filharmonie", vypočítávají autoři důvodové zprávy.
Měsíční výše televizního poplatku je 135 korun (1620 korun ročně), rozhlasového 45 korun (540 korun ročně). Náhradní plnění by tak představovalo 1944 korun za televizní poplatek nebo 648 korun za rozhlasový poplatek.
Senátoři by chtěli novelou také umožnit, aby poplatníci mohli televizní či rozhlasový poplatek směřovat konkrétnímu studiu České televize či rozhlasu. Chtějí tak umožnit lidem, aby podporovali regionální studia veřejnoprávních médií, jejichž vysílání sledují.

06.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět