Novelu o energetických štítcích Senát možná schválí beze změn

Praha - Novelu, podle níž některé budovy nebudou muset mít nutně tzv. energetický štítek, Senát možná schválí beze změn. Doporučil mu to jeho podvýbor pro energetiku. Podmínkou ale je, že se vyjasní některé pasáže novely ve vztahu k občanskému zákoníku. ČTK to dnes řekl předseda podvýboru Petr Bratský.
Vyjasnit bude podle něj třeba "definice, které se týkají malých a středních podniků". Pokud se to ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu podaří, novela by mohla být bez problémů schválena, dodal Bratský.
Norma počítá s tím, že vlastníci bytových domů, administrativních budov, stavebníci a společenství vlastníků budou muset nechat zpracovat pro své objekty energetický štítek pouze v případě jeho prodeje nebo pronájmu. Plošná povinnost nechat tyto štítky zpracovat jim už zřejmě hrozit nebude.
Tuto povinnost měli vlastníci podle současného zákona plnit postupně, v závislosti na rozloze budov. První termín pro největší budovy byl do letošního 1. ledna, poslední termín je do 1. ledna 2019.
Předloha počítá s tím, že při prodeji nebo pronájmu staveb postavených před rokem 1947, u níž nebyla od té doby žádná větší změna, by vlastník po dohodě s druhou stranou nemusel štítek předkládat. Nyní musí mít průkaz energetické náročnosti všechny prodávané nebo pronajímané budovy. Novela také ukládá povinnost stavebníkům, vlastníkům a společenstvím vlastníků instalovat měřidla sloužící k měření spotřeby tepla u konečných zákazníků.
Změna zákona přináší novou povinnost velkým podnikatelů, kteří budou muset nově každé čtyři roky nechat zpracovat energetický audit. Týká se to asi 2150 firem. V případě složitých provozů to podniky může stát podle vlády až statisíce korun, zvýší se prý ale motivace podnikatelů provádět doporučená úsporná opatření.

03.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět