Školské změny a energetické štítky Senát probere v půli března

Praha - O změnách školského zákona, investičních pobídkách nebo zajištění majetku v trestním řízení rozhodne Senát na schůzi, která začne v půli března. Schvalovat bude také novelu, podle níž budou muset být budovy opatřeny energetickými štítky. Rozhodl o tom organizační výbor horní komory. Program je k dispozici na senátním webu.
V novele školského zákona poslanci upravili pravidla vzdělávání žáků s postižením. Spornou pasáž o jejich diagnostice z vládní předlohy vyškrtli, odmítli také zavést registr pedagogických pracovníků. Novela má naopak zavést jednotné závěrečné zkoušky v učilištích a zakázat ve školách prodej potravin, které jsou v rozporu s výživovými požadavky.
Novela o investičních pobídkách má umožnit vznik speciálních ekonomických zón, v nichž by byla možná vyšší podpora na pracovní místo. Poslanci v předloze navíc upravili výpočet zdaňovacích období kvůli větší dostupnosti daňových slev jako pobídek pro investory.
Další novela počítá s tím, že vlastníci bytových domů, administrativních budov, stavebníci a společenství vlastníků budou muset nechat zpracovat pro tyto stavby tzv. energetický štítek pouze v případě prodeje nebo pronájmu. Plošná povinnost nechat tyto štítky zpracovat jim už zřejmě hrozit nebude. Novou povinnost měli vlastníci podle současného zákona plnit postupně, v závislosti na rozloze budov.
Novela o zajištění majetku v trestním řízení má zlepšit jeho správu a nově umožní zajistit majetek pachatele na úhradu peněžitého trestu. Norma výslovně zavede povinné propadnutí výnosů z trestné činnosti a rozšiřuje možnosti prodeje zajištěného majetku bez souhlasu obviněného. V praxi by měla vést třeba ke zvýšení počtu prodejů zajištěných motorových vozidel, elektroniky a elektrospotřebičů.
Senátoři rozhodnou také o tom, zda Státní ústav pro kontrolu léčiv převede do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Peníze by měly posloužit jako náhrada části výpadku příjmů z třicetikorunových regulačních poplatků, které byly od ledna zrušeny.
Celkem má navrhovaný program 23 bodů a v úvodu zasedání, které začne 18. března, bude moci být ještě pozměněn.

27.02.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět