Senát podle očekávání nepodpořil referendum o zavedení eura v ČR

Praha - Senát podle očekávání nepodpořil snahu opoziční ODS o vyjednání výjimky pro zavedení eura v ČR nebo o uspořádání referenda o přijetí společné evropské měny. Postavil se dnes naopak především hlasy koaličních senátorů na stranu vlády, podle níž bude předpokladem vstupu do eurozóny výhodnost takového kroku pro ČR a splnění ekonomických kritérií.
Senátoři se možností referenda o přijetí eura zabývali na základě petice, kterou podepsalo přes 40.000 lidí. Petici zorganizovala ODS v rámci kampaně před loňskými volbami do Evropského parlamentu.
Europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil jako předseda petičního výboru bude nadále trvat na tom, aby o přijetí eura rozhodli občané. "ODS ještě během tohoto volebního období připraví návrh zákona o jednorázovém referendu o přijetí či nepřijetí jednotné měny," prohlásil. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) ale takovýto návrh nemá šanci na schválení Parlamentem v současném složení.
Nutnost referenda zdůvodňuje ODS tím, že podmínky fungování eurozóny se od vstupu Česka do Evropské unie výrazně změnily. Argumentuje tím, že neexistoval například žádný Evropský záchranný mechanismus pro země platící eurem, jehož přijetí by pro Česko znamenalo desetimiliardovou pomoc pro zadlužené státy platící eurem.
Kritici včetně náměstka ministra financí Jana Gregora poukazovali na to, že ČR se k přijetí referenda zavázala při vstupu do EU a vyjednání výjimky by znamenalo změnu přístupové smlouvy. Dienstbier mimo jiné uvedl, že by bylo nadbytečné vzhledem k tomu, že ani podle platných pravidel nemůže EU donutit Česko přijmout euro k nějakému konkrétnímu datu.
Pro zavedení eura je kromě vládních stran i prezident Miloš Zeman. Ten loni v září při návštěvě pařížského sídla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) řekl, že doufá, že se Česko rozhodne zavést společnou evropskou měnu v následujících pěti letech.

25.02.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět