Uzákonění místní příslušnosti exekutorů Senát odložil

Praha - Schvalování senátorské novely, která by měla uzákonit místní příslušnost exekutorů, horní komora o další měsíc odložila. Důvodem bylo dokončení prací na jejích úpravách, uvedl za předkladatele novely místopředseda senátorů ČSSD Miroslav Nenutil. Kvůli dopracování novely už horní komora prodloužila lhůtu pro projednání návrhu na počátku prosince.
Senátorská předloha počítá s tím, že nově by exekutoři směli působit jen v domovských obvodech jednotlivých soudních krajů, a nikoli jako dosud v celém Česku. Nyní konkrétního exekutora pověřuje provedením exekuce soud na základě návrhu věřitele. Teoreticky tak soudní exekutor z Aše může vykonávat exekuci například ve Valašském Meziříčí, což exekuci prodraží. Náklady na cestu do bydliště dlužníka kvůli soupisu movitých věcí ale od ledna podléhají limitu, nesmějí překročit 1500 korun.
Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) pokládá za potřebné novelou také zavést mechanismus, jak budou exekuce přidělovány v rámci obvodu. To požaduje i ministerstvo spravedlnosti. Podle něj je možný výběr soudního exekutora podle místa podání exekučního návrhu nebo podle rozdělení na základě rozvrhu práce.
Zavedení místní příslušnosti exekutorů, kterou podporuje na základě své ankety i Exekutorská komora, navrhoval Senát neúspěšně už před dvěma lety v rámci novely občanského soudního řádu. Podobný cíl jako senátoři letos na jaře sledovali se svou úpravou poslanci opozičního hnutí Úsvit přímé demokracie.

25.02.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět