Senátoři budou řešit obnovení nemocenské v prvních dnech nemoci

Praha - Obnovení nemocenské v prvních třech dnech nemoci bude jedním z ústředních bodů dnešní schůze Senátu. Návrh ve formě novely zákoníku práce předložili senátoři ČSSD v čele se Zdeňkem Škromachem už loni. První kolo projednávání ale horní komora dvakrát odložila. Aktuálnějším se téma stalo po podpoře ze strany premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a po předložení konkurenční úpravy od komunistických poslanců.
Premiér se koncem ledna vyslovil pro opětovné zavedení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Výše dávky by podle něj ale měla být nižší než v dalších dnech nemoci. Záležet bude na dohodě odborářů se zaměstnavateli i na "možnostech úpravy" odvodů na nemocenské pojištění. Odboráři návrh podporují, zaměstnavatelé jsou proti, stejně jako vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).
V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.
Senátoři by měli kromě některých unijních dokumentů a smluv projednat Petici pro korunu, která byla součástí kampaně ODS před loňskými volbami do Evropského parlamentu. Petice vyzývá vládu, aby vyjednala pro ČR trvalou výjimku a nepřijímala euro, pokud s tím nevysloví občané souhlas v referendu. V Senátu, v němž mají většinu strany neodmítající euro, ale tento požadavek podporu pravděpodobně nezíská.

25.02.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět