Senát asi schválí úmluvu o právech cizinců kromě volebního

Praha - Senát zřejmě podpoří odkládanou úmluvu o právech cizinců v Česku. K přijetí volebního práva pro všechny cizince či možnosti vytvářet cizinecké poradní orgány při obcích se ale nezaváže. Doporučil to senátní zahraniční výbor v souladu s návrhem vlády.

Smlouvu podepsalo 14 ze 48 států Rady Evropy, ratifikace byla dosud dokončena v osmi z nich. Česko podle návrhu přistoupí jen k té části úmluvy, která se týká svobody projevu, shromažďování a sdružování cizinců. Tato práva již mají zaručena. Volební právo pak zůstane jen obyvatelům Evropské unie, kteří v Česku žijí.

S úpravou volebního práva pro všechny cizince vláda nepočítá. "Volební právo na místní úrovni by nemělo být cizincům - občanům jiných států než členských států EU - přiznáno paušálně, ale pouze na základě vzájemnosti," stojí v předloze. Dalším důvodem je skutečnost, že v některých obcích je soustředění cizinců s trvalým pobytem značné, a přiznání volebního práva by přineslo zásadní praktické dopady na dění v nich.

Kabinet nechce přijmout ani další část smlouvy, jež se týká vytváření poradních orgánů obcí s cílem zapojit usídlené cizince do místních veřejných věcí. Úmluva v této pasáži předpokládá, že své představitele by do nich mohli volit jen místní cizinci, případně by mohli být jmenováni jejich sdruženími. Byl by to ale podle vlády nepřiměřený zásah do ústavně zaručené samosprávy.
Nyní volí členy obecních výborů a komisi zastupitelé nebo radní. Týká se to i případných výborů pro národnostní menšiny, i když v nich podle zákona musejí příslušníci menšin tvořit nejméně polovinu členů.

Česko podepsalo smlouvu už v roce 2000. Ratifikace byla pozastavena kvůli nutným úpravám sdružovacího práva, které byly přijaty o šest let později. Smlouvu podepsalo 14 států, ratifikace byla dosud dokončena v osmi z nich. Sněmovna úmluvu projednala zatím jen v úvodním kole.

19.02.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět