Senátoři ze sociálního výboru podpořili zachování dětských center

Praha - Senátoři ze sociálního výboru podpořili zákonné zachování dětských center, která pečují o děti do tří let věku a která nahradila rušené kojenecké ústavy. Vedla je k tomu obava, že v zamýšlené novele o sociálně právní ochraně dětí, kterou chystá ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), prý o těchto centrech není zmínka.

Předseda výboru Jan Žaloudík (ČSSD) uvedl, že zákon by měl obsahovat pasáž o existenci dětských center, jejichž zřizovateli jsou krajské úřady. "Pokud tato věta v zákoně nebude, dětská centra skončí," řekl. Upozornil, že v centrech jsou přitom často děti zdravotně postižené, které vyžadují profesionální péči.
Eva Millerová z odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví senátorům řekla, že její úřad s rušením center nepočítá a že jsou stále v zákoně o zdravotní péči.

Senátorka a někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) podotkla, že rušení kojeneckých ústavů prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Cílem bylo, aby děti byly místo do ústavů umisťovány do náhradní rodinné péče. Předloni tak počet dětí v pěstounské péči převýšil 13.000, zatímco v roce 2011 jich podle MPSV bylo 10.500. Několikanásobně se zvýšil i počet pěstounů na přechodnou dobu - počátkem roku 2013 k nim patřilo 35 rodin, koncem loňského roku přes 260 rodin.

Upozornila na to i Emmerová s tím, že zájem o pěstounskou péči nápadně narostl v regionech s velkou nezaměstnaností. Podle ní se tak možná někteří pěstouni na přechodnou dobu snaží řešit svou finanční situaci. Podle Emmerové dostávají kolem 20.000 měsíčně, i když žádné dítě v péči aktuálně nemají. "Je to byznys s dětmi," poznamenala Emmerová. Stálí pěstouni dostávají podle tabulky MPSV za péči o jedno dítě odměnu 3410 korun, za dvě děti 6820 korun, za tři děti 18.755 korun, za čtyři pak 20.460 korun měsíčně, Kromě toho mají nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve výši od zhruba 4000 do 5600 korun podle věku dítěte.

18.02.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět