Senátní ústavní komise má výhrady k úpravám pravomocí prezidenta

Praha - Senátoři z ústavní komise mají výhrady k zamýšleným úpravám některých prezidentských pravomocí, které se týkají jmenování vlády či funkcionářů nejvyšších soudů. Vyplynulo to z jejich dnešní debaty k ústavním změnám, které připravuje ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Bez souhlasu obou komor parlamentu nemůže být změna ústavy přijata.

Členové komise se vesměs postavili proti tomu, aby prezident musel výslovně pouze vládu jmenovat "bez zbytečného odkladu". Podle předsedkyně komise Elišky Wagnerové (za SZ) by měl mít prezident takovéto omezení pro všechny úkony, kde mu ústava nedává jinou lhůtu.

Senátor ODS Jiří Oberfalzer byl naopak proti kvůli tomu, že ústava nemůže pojmout všechny okolnosti a situace pro rozhodování hlavy státu. Někdejší předseda horní komory Petr Pithart (KDU-ČSL) jako člen komise podotkl, že není ani jasné, jak spojení "bez zbytečného odkladu" vykládat. Oba se shodovali na tom, že takovéto omezení je zbytečné a bez praktické vymahatelnosti nemá význam. Podle Wagnerové by ale umožnilo vyřešit kompetence exekutivy u Ústavního soudu.

Členové komise se naopak shodovali na tom, že by jmenování funkcionářů Nejvyššího a zvláště Nejvyššího správního soudu nemělo podléhat kontrasignaci ve vládě. Podle Wagnerové by to bylo paradoxní zejména u správního soudu, který přezkoumává rozhodnutí výkonné moci.

Senátoři se spíše shodovali také na tom, že by prezident mohl jmenovat představitele České národní banky jen se souhlasem horní komory tak, jako je tomu u ústavních soudců. Souhlasil s tím rovněž nynější předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Poznamenal, že zatím není ani v koalici jasno v tom, v jaké podobě budou ústavní změny předloženy. "Mám obavy, že se to stane tématem politických her ve vládě i mimo ni," dodal.

Mezi ústavními změnami by mělo být také úprava celostátního referenda. Senátoři stojí i o prodloužení měsíční lhůty, kterou mají na projednávání zákonů, alespoň o deset dnů.

17.02.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět