Senát má 25. února probrat obnovení nemocenské v prvních dnech

Praha - Novela zákoníku práce od senátorů ČSSD na obnovení nemocenské v prvních třech dnech stonání bude mezi hlavními body schůze horní komory, která začne 25. února. Vyplývá to z návrhu programu, který je ode dneška na senátním webu. První kolo projednávání návrhu sociálních demokratů už horní komora dvakrát odložila. Aktuálnějším se téma se stalo po prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a po nedávném předložení konkurenční úpravy od komunistických poslanců.

Premiér se minulý týden vyslovil pro opětovné zavedení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Výše dávky by podle něj ale měla být nižší než v dalších dnech nemoci. Záležet bude na dohodě odborářů se zaměstnavateli i na "možnostech úpravy" odvodů na nemocenské pojištění. Odboráři návrh podporují, zaměstnavatelé jsou ovšem proti, stejně jako vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vláda ve své koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne. V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

Takzvanou karenční dobu zavedla ve svém úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud karenci k pololetí 2008 zrušil, kabinet ji prosadil znovu s tím, že snížil odvody firmám. Ústavní soudci se poté zabývali i touto úpravou, nechali ji však v platnosti.

Senátoři by na únorové schůzi měli kromě některých unijních dokumentů a smluv projednat rovněž Petici pro korunu, která byla součástí kampaně ODS před loňskými volbami do Evropského parlamentu. Petice vyzývá vládu, aby vyjednala pro ČR trvalou výjimku a nepřijímala euro, pokud s tím nevysloví občané souhlas v referendu. V Senátu, v němž mají většinu strany neodmítající euro, ale tento požadavek podporu nezíská, jak se už ukázalo při jednání hospodářského výboru horní komory.

Zastánci eura poukazovali na to, že zavedení jednotné evropské měny bylo jedním ze závazků, s nimiž lidé schválili vstup ČR do EU. Podmínkou pro zavedení eura by podle výboru mělo být to, že to bude pro ČR výhodné. Koaliční vláda se vstupem do eurozóny počítá, ale termín nestanovila.

04.02.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět